ماشین آلات صنعتی و کشاورزی، قیمت کمپرسور، دیزل ژنراتور، پمپ

ماشین آلات صنعتی و کشاورزی

با توجه به پيشرفت سريع صنعت و گستردگي آن در زمينه ماشین آلات صنعتی و کشاورزی و… اين صنعت توانسته جايگاه ويژه اي را درکشور داشته باشد، در کشور نقش صنايع را به هيچ وجه نمي توان ناديده گرفت و اين موضوع که چرا در ايران صنعت انواع ماشین آلات صنعتی و کشاورزی ، ماشين آلات راهسازي و ساختماني (بکارگيري ماشين آلات پيشرفته ساختماني که مجهز به تکنولوژيهاي جديد دنيا هستند ابزاري براي رقابت پيمانکاران در عرصه ساخت و ساز ميشود) پيشرفت قابل توجه اي نداشتند را ميتوان به دلايلي مانند عدم وجود سيستم مديريتي ، نبود تجهيزات سخت افزاري و نرم افزاری، نبود آموزش صحيح مانند استفاده از امکانات آموزشي (عکس ، فيلم ،سمينارها و حتي بازيهاي آموزشي و …) اشاره کرد.

ماشین آلات صنعتی و کشاورزی، يکي از اين صنايع کاربردي و مهم دستگاههاي کمپرسور و ژنراتورميباشد که شامل کمپرسورهاي هوا، کمپرسورهاي کولر، کمپرسور باد کمپرسور يخچال هستند که به جرات ميتوان گفت در همه ي صنايع توليدي کاربرد داشته و در واقع گلوگاه خط توليد ميباشد و در همه ي حوزه ها ي توليدي، فرآوري، صنايع حمل و نقل و تاسيساتي و دفاع کاربرد دارد.

 در ماشین آلات صنعتی و کشاورزی Compressors   انواع  کمپرسور

1- پيستوني  2- اسکرو  3- توربيني که امروزه بيشتر کمپرسورهاي اسکرو نسل دوم بدليل کيفيت بالامورد استفاده قرار ميگيرند

تجهيزات هواي فشرده: تله آبگير ، مخزن ، فيلترها و درايرو…

ژنراتور يا ژنراتور برق کار توليد برق را بر عهده دارنددر واقع زمانيکه برق در دسترس نباشد و نياز به برق اضطراری باشد. تبديل ژنراتور مکانيکي به الکتريکي، که معمولا موتور ژنراتورها در دو نوع گازسوز و ديزل ميباشند همچنين دستگاههايي وجود دارند که در توليد انرژي الکتريکي نقش دارند مانند ژنراتور سنکرون ، سيگنال ژنراتور و فانکشن ژنراتور اين آيتم ها از مباحث مهم برق قدرت هستند طوري که در دانشگاههاي آزاد و دولتي و… جزو اصول درسي دانشجويان فني و مهندسي و .. بوده است .

ماشین آلات صنعتی و کشاورزی .

سيگنال ژنراتور: بطور معمول جهت عيب يابي مدارات و دستگاههاي صوتي بکار ميرود.

ژنراتور سنگرون : توان مکانيکي را به توان الکتريکي تبديل ميکند که در آن سرعت گردش مکانيکي با سرعت گردش الکتريکي برابر است که از آن براي توليد برق 3 فاز بسيار استفاده ميشود و يکي از مهمترين پارامترهاي توليد انرژي الکتريکي ميباشد.

فانکشن ژنراتور: دستگاهي که قادر است انواع سيگنالها (مثلثي ، مربعي ، سينوسي و..) را در محدوده ي فرکانس توليد کند.

شرکتهاي بسياري در کشور ما در زمينه فروش کمپرسور ، ژنراتور و ماشين آلات فعاليت ميکنند که بايد در اين مورد به اين نکته توجه داشت که انتخاب صحيح کمپرسور و ژنراتور نقش مهمي در صرفه جويي انرژي ، کارايي و رضايت در پي خواهد داشت . در خريد علاوه بر قيمت کمپرسور و قيمت ژنراتور؛ کيفيت ، مزيت هاي مکاني ، خدمات و پشتيباني  ، شرايط آب و هوايي ، محيطي ، زمينه فعاليت و توليد و ... اين دستگاهها را نيز بايد در نظر گرفت .

 انواع پمپ  Pumps در ماشین آلات صنعتی و کشاورزی

 پمپ ها درکنار اين دستگاهها ( ماشین آلات صنعتی و کشاورزی ) نيز داراي کاربرد و اهميت هستند. پمپ دستگاهي است که کار انتقال انواع سيالات مانند گازها و مايعات را شامل ميشود که اين سيال ممکن است آب ، بنزين ، و… باشد مانند پمپ آب ، پمپ بنزين ، پمپ باد که سيالات داخل آنها با توجه به کارکرد شان در صنعت مورد نظر متفاوت ميباشد و همچنين در سيستم هاي هيدروليک براي سهولت انتقال نيرو بسيار استفاده ميشود.

 بر اساس نحوه انتقال انرژي به 2 دسته 1) ديناميکي 2) جابجايي مثبت  تقسيم ميشوند  . زمان خريد نيز مانند کمپرسورها بايد علاوه بر قيمت پمپ ها ، زمين (جايگاهي که پمپ بايد درآنجا باشد) و تجهيزات و کيفيت را در نظر گرفت.

با توجه به نقش ويژه و کاربردي اين دستگاهها ( ماشین آلات صنعتی و کشاورزی )در امر توليد اهميت علوم و فناوريهاي مربوط به اين صنعت روز به روز نمايان تر شده است و لزوم يافتن راهکارهاي جديد براي بهبود شرايط ضروري مي باشد و امروزه در بسياري از کشورها بخصوص در کشورمان شاهد فعاليتهايي در اين حوزه هستيم طوريکه حتي در شهرستانهايي مانند قزوين ، تبريز ، اصفهان ، خراسان اين صنعت پيشرفت قابل توجه اي داشته است.

در سالهاي اخير اهميت صنايع کوچک و بزرگ در کشورهاي بزرگ و توسعه يافته و همچنين در کشورهاي در حال توسعه بيشتر شده است که در اين ميان شرايط اقتصادي و صنعتي تاثير بسزايي در رشد اين صنايع داشته است . همچنين تجربه ثابت کرده است بين صنايع بزرگ و کوچک وابستگي متقابلي وجود داردو در واقع هر کدام تکميل کننده کار ديگري است . ميتوان با ايجاد مراکز اطلاع رساني و تحقيقاتي ، اعطاي وام يا تخفيفهاي مالياتي سعي در سوق دادن صنايع کوچک و متوسط به سمت صنايع با فناوري پيشرفته کرد.

 اما متاسفانه امروزه صنعت در کشور با مشکلات زيادي مانند نقدينگي ، تحريم ، گمرک و بانک ، سرمايه و… روبه رو است و همين باعث شده تا شرکتهاي زيادي رو به حداقل توليد حرکت کنند براي حل اين مشکل بايد برنامه ريزي جامع و اصولي تر اجرا شود و گروهها فعال تر از قبل شوند.

در اين زمينه ميتوان از مهندسان کارآمد و قوي متخصص در صنايع مدد گرفت . مهندسين صنايع با ديد فني و ماشيني و نگاه مهندسي به مسائل از زوايا و ديدگاههاي متفاوت ، خلاقيت ورهبري ، ومديريت زمان باعث تحول و توسعه در صنعت ميشوند

دانشگاههاي ايران تاکنون چندين هزار مهندس صنايع در رده هاي مختلف تربيت و به بازار کار هدايت کرده اند که ميتوانند با مطالعه وتحقيق پژوهش و جستجوي مطالب جديد ، دانلود کردن آنها در سايت هاي تخصصي بر دانش و اطلاعات خود در اين حوزه بيفزايند.