loading...

محیط زیست

درخت نماد آبادانی ،شاخص سبزی ، خرمی ، مظهر زندگی ، باعث تلطیف هوا ، موجب آسایش و رفاه انسان،صفا و پاکی طبیعت است. به همین خاطر درختان، یکی از مواهب و نعمت‌های خداوند در .آخرت و یکی از ویژگی‌های بهشت حق تعالی است

شرکت گروه صنعتی اطلس کاسپین در راستای حمایت از عدم قطع درختان کتاب های منتشر شده و ترجمه شده گروه مطالعات بین المللی را به صورت الکترونیکی و نشربرخط منتشر کرده است تا قدمی هرچند کوچک در راستای حمایت و محافظت از طبیعت باشد

از همکاران ، صنعتکاران و عزیزان علاقمند خواهشمندیم کتابها را به صورت آنلاین مطالعه فرمایند تا در این قدم حمایتگر ما باشند.

ما بر این عقیده ایم که دستگاه هایی تولید کنیم که به حفظ محیط زیست کمک کنند.

دیزل ژنراتورهایی که ما کار می کنیم دارای استانداردهای EU)ISO 8415361 EC) هستند.

سیستم CHP  در این دستگاه ها باعث می گردد که حرارت ایجاد شده در این فرآیند (فرآیند تولید برق و …) وارد هوای محیط نگردد و توسط دستگاه های بازیافت انرژی به  عنوان سیستم های گرمایشی مورد استفاده قرار گیرد.

وقتي هوا فشرده مي شود ، گرما به وجود مي آيد . انرژي گرمايي در حجم رو به كاهش متمركز مي شود و مقدار اضافي آن قبل از اينكه وارد سيستم لوله كشي شود به بيرون هدايت مي گردد .

براي هر يك از دستگاههاي هواي فشرده بايد اطمينان حاصل كنيد كه ظرفيت خنك كنندگي قابل اطمينان و كافي براي دستگاه وجود دارد .

اين كار را مي توان توسط هواي بيرون يا از طريق يك سيستم مدار آبي از جمله آب شهري ، آب نهر يا آب فرايندي در سيستم مدار باز يا بسته انجام داد .

در بسياري از دستگاههايي كه هواي فشرده توليد مي كنند اين امكان وجود دارد كه بخش مهمي از انرژي را می توان بازيافت كرد .

هزينه هاي انرژي مي تواند در صنايع بزرگتر, بالغ بر %80 هزينه كل براي توليد هواي فشرده باشد.

به اندازه %94 انرژي ذخيره شده كمپرسور را مي توان برای مثال به صورت آب گرم ᶜ˚90 از كمپرسورهاي بزرگ مارپيچي روغنكاري نشونده بازيافت كرد . بدين معني كه هر ميزان بازيافت و سود قابل توجه اي را نشان مي دهد .

فرض كنيد يك كمپرسور مركزي در يك كارخانه بزرگ حدود   Kw500 انرژي طي8000 ساعت كاري در هر سال مصرف مي كند . اين عدد تقريباً برابر است با  سال/  Kwh ميليون4 . امكان

بازيافت اين گرماي به هدر رفته از طريق هوا يا آب گرم مطلوب مي باشد . بازگشت سرمايه جهت بازيافت انرژي بطور معمول يك تا سه سال طول مي كشد . علاوه بر اين ، انرژي بازيافتي از طريق سيستم خنك كننده مدار بسته براي شرايط عملكردي كمپرسور سودمند است ،

همچنين قابليت اطمينان و طول عمر دستگاه به علت سطح دماي يكسان و كيفيت بالاي آب خنك كننده افزايش مي يابد .

كشور هاي اروپاي شمالي از جمله پيشگامان بازيافت انرژي هستند و سالهاي درازی است كه روش كاربرد آن را در كمپرسورها ياد گرفته اند .بيشتر كمپرسورها که از تاٌمين كنندگان عمده هستند

امروزه با تجهيزات استاندارد بازيافت انرژي تکميل شده اند.

در راستای تولید انرژی و صرفه جویی در هزینه های تولید یکی از راه های  کاهش هزینه ها تولید گاز(Biogas) از ضایعات گیاهی و جانوری می باشد.

باتوجه به بالا رفتن نرخ حامل های انرژی و اینکه ذخایر انرژی به صورت محدود می باشند ، برآن شدیم در این راستا گام موثری برداریم.

تولید گاز متان از فضولات دامی توسط پانت گاز زیستی از طرح های موفقی می باشد که می توان انرژی مورد نیاز واحدهای دام پروری را تولید نمود.

این پلنت شامل مخازن تخمیر به دو صورت هوازی و بی هوازی می باشد که با ورود مخلوط فضولات حیوانی و آب در مخزن هوازی به مدت  سه تا پنج روز فرآیند هوازی و بعد از آن وارد مخزن بی هوازی شده و در آنجا به مدت 30 تا 60 روز فرآیند بی هوازی انجام گرفته و ترکیب  گازی متان و دی اکسید کربن توسط تجهیزات جانبی ، گاز متان با خلوص بالاتر وارد مخزن ذخیره شده و مورد مصرف گرمایش و یا توسط  ژنراتورهای بیوگاز ، جهت تولید الکتریسیته مورد استفاده قرار گیرد.

1

براي پي بردن به اهميت درخت و درختكاري و نقش آنها در حفظ طبيعت و زندگي انسان ( محیط زیست ) ، تعدادي از فوايد آن را براي شما بيان مي كنيم:

1- طبيعت بدون درخت، ناموزون و زشت مي گردد. وجود جنگل و درخت در صحنه طبيعت و زندگي انسان، باعث زيبايي، شادي، سبزي، آسايش، رفاه، صفا، پاكي و طراوت مي شود.

2- درختان نبض زمين هستند و مايه حيات انسان و حيوان و حتي بعضي از گياهان، زيرا درختان با جذب گازهاي سمي از جمله دي اكسيد كربن و توليد اكسيژن كه يكي از اساسي ترين نيازهاي حيات

انسان و حيوان است، باعث دوام حيات انسان و سلامت چرخه طبيعت مي شوند. كمبود درختان و تخريب و نابودي جنگل ها به ويژه در اين عصر دود و زندگي ماشيني، موجب انقراض نسل انسان و

حيوان خواهد شد.

3- برگ و شاخه هاي درختان بخش مهمي از تغذيه حيوان و گاه انسان را فراهم مي سازند و در توليد گوشت مصرفي انسان ( با تغذيه دام ها از گياهان) نقش اوليه را دارند.

4- ميوه بسياري از درختان مورد استفاده انسان و حيوان است، به طوري كه مي تواند در تغذيه انسان و تأمين ويتامين هاي مورد نياز او تأثير به سزايي داشته باشد. در فوايد گياه و گياه خواري در
دستورات پزشكي و حتي ديني توصيه هاي زيادي شده است.

5- چوب درختان در صنايع چوب بُري و تأمين بخش مهمي از وسايل مورد نياز زندگي انسان نقش اساسي دارند.

6- درختان مي توانند در جلوگيري از فرسايش خاك كشاورزي و مفيد زمين در هنگام سيل نقش مهمي داشته باشند.

 محیط زیست ” محیط زیست ” محیط زیست ” محیط زیست ” محیط زیست ” محیط زیست ” محیط زیست