نیتروژن ژنراتور

كاربرد دستگاههاي مولد نيتروژن Nitrogen Plant Application

نيتروژن 78% حجم اتسمفر را تشكيل مي‌دهد. نيتروژن به شكل مايع از آب سبك‌تر است و به شكل گاز از هوا سبك‌تر است. حلاليت كمي در آب دارد، اين گاز بي‌رنگ، بي‌بو، بي‌مزه است و نقش مهمي در صنايع گوناگوني دارد از جمله صنعت شيمي، آفت‌كش‌ها، صنعت‌ سيمان‌، صنعت خمير كاغذ‌سازي و كاغذسازي، صنعت دارويي، صنايع غذايي و نوشابه‌سازي، صنعت هوانوروي، صنعت الكترونيك، صنعت نساجي و غيره.

نيتروژن به عنوان يكي از 17 عنصر شيميايي مورد نياز براي رشد و توليدمثل گياه شناخته شده است. همچنين به عنوان عنصر بنيادين گياه و پروتئين‌هاي حيواني محسوب مي‌شود و در دوره‌هاي رشد سريع گياه نقش مهمي دارد. گاز نيتروژن در صنايع غالباً به عنوان يك گاز بي‌اثر استفاده مي‌شود. نيتروژن براي فرايندهاي گوناگون بيولوژيكي مهم است، و يكي از اجزاء اصلي كوره‌هاي آمونياكي است. نيتروژن در تركيب با هالوژن‌ها و تركيبات ارگانيك مي‌تواند تركيبات منفجره تشكيل دهد.

بطوركل هر صنعتي كه از نيتروژن استفاده مي‌كند به دستگاههاي مولد نيتروژن نياز خواهد داشت، در زير چند نوع از اين صنايع ذكر شده است:

صنعت شيمي در كاربرد دستگاههاي مولد نيتروژن

دستگاههاي مولد نيتروژن و یا همان نیتروژن ژنراتور جايگاه عمده‌اي در دستگاههاي پردازش كنندة شيميايي دارند.

نيتروژن به منظور غيرفعال كردن ظرف‌ها و مواد شيميايي كه نسبت به اكسيژن حساس هستند استفاده مي‌شود. همچنين باعث نقصان اكسيژن در محيط مي‌شود كه همين امر باعث كاهشخطرات ايمني مي‌گردد. همچنين در ساخت آمونياك كه در كودسازي استفاده مي‌شود، كاربرد دارد.

صنعت نفت در كاربرد دستگاههاي مولد نيتروژن

کاربرد نیتروژن ژنراتور در پالايشگاهها، كارخانه‌هاي نفت و مخزن‌هاي دريايي از نيتروژن به این ترتیب است که به منظور تصفية دستگاهها، مخزن‌ها و خطوط لوله حاوي بخارها و گازهاي خطرناك و همچنين بهبود بازيافت و حفظ فشار در مخزن‌هاي گاز و نفت استفاده مي‌شود.

صنعت الكترونيك در كاربرد دستگاههاي مولد نيتروژن

در اين صنعت دستگا‌هاي نيتروژن به منظور جلوگيري از اكسايش در حين عمليات ساخت نيمه‌رساناها و مدارهاي چاپي استفاده مي‌شوند.

صنعت شيشه‌سازي در كاربرد دستگاههاي مولد نيتروژن

در فرايند توليد شيشه و محصولات مرتبط نیتروژن ژنراتور به اینگونه است که دستگاه نيتروژن به منظور سرد كردن الكترودهاي كوره استفاده مي‌شوند تا درجه حرارت‌هاي هوا را پايين آورند و از اكسايش در حين فرايند جلوگيري كنند.

صنعت غذا و نوشابه‌سازي در كاربرد دستگاههاي مولد نيتروژن

نيتروژن مايع بسيار سرد است و بنابراين باعث انجماد سريع غذاها مي‌شود و شكل ظاهر، مزه و تركيب غذاها حفظ مي‌شود.

نیتروژن ژنراتور

صنعت مراقبت‌هاي پزشكي در كاربرد دستگاههاي مولد نيتروژن

نیتروژن ژنراتور در اين صنعت به منظور بسته‌بندي داروها استفاده مي‌شود، زيرا نيتروژن به عنوان يك گاز محافظ در بسته‌بندي‌ها عمل مي‌كند و از فاسد شدن داروها به علت اكسايش يا حذف رطوبت ممانعت مي‌كند. همچنين براي منجمد كردن خون، و نيز منجمد كردن ويروسهاي واكسن استفاده مي‌شود.

صنعت فلز در كاربرد دستگاههاي مولد نيتروژن

نیتروژن ژنراتور در اصل به منظور به عمل آوردن مادة مذاب در ساخت فولاد و فلزات ديگر مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين گاز به عنوان يك گاز محافظ در عمليات حرارتي آهن، فولاد و فلزات ديگر عمل مي‌كند. نيتروژن در حين عمليات تاب‌كاري، كربونيزه كردن و درهم جوشي در كوره‌هايي با درجه حرارت بالا به عنوان گاز محافظ فلزاتي مثل فولاد، مس و آلومينيوم عمل مي‌كند.

صنعت ساختمان‌سازي در كاربرد دستگاههاي مولد نيتروژن

دستگاه مولد نيتروژن (مايع) در محل‌هاي ساختمان‌سازي يافت مي‌شوند، زيرا به طور رايج براي سرد كردن بتون استفاده مي‌شوند، كه باعث بهبود ويژگي‌هاي بتون مي‌شود. همچنين در مواقعي كه عمليات ساخت در زمين‌هاي نرم و آبكي انجام مي‌گيرد مورد استفاده قرار مي‌گيرند از جمله در ساخت تونل‌هاي زيرزميني، زمين را مي‌توان با استفاده از نيتروژن مايع منجمد كرد.

دستگاه مولد نيتروژن و یا همان نیتروژن ژنراتور علاوه بر موارد مذكور داراي كاربردهاي ديگري نيز مي‌باشند از جمله آزمايش محيطي اقلام، به عنوان يك منبع خنك‌سازي براي سرد كردن هواي خشك در حال جريان با ارسال مايع در خطوط لوله.

غالباً دستگاههاي مولد نيتروژن در تكنولوژي PSA به كار گرفته مي‌شوند، اين تكنولوژي براساس پديدة جذب سطحي مولكول‌هاي گاز به سطوح متخلخل و تحت فشار كار مي‌كند بطوري كه مولكولها بطور انتخابي به سطوح متخلخل جذب مي‌شوند. همچنين دستگا‌هاي مولد گاز را مي‌توان بطور سفارشي توليد كرد و درجه خلوص آن را مي‌توان بنابر كاربرد بخصوص در صنعت مورد نظر تنظيم كرد.