گاز R134a چیست و کاربرد آن در کجاست؟

گاز R134a چیست و کاربرد آن در کجاست؟

گاز R134a چیست؟

تترافلوئورواتان یا R134a (به انگلیسی Tetrafluoroethane)  با فرمول شیمیایی CH۲FCF۳ یک ترکیب شیمیایی است؛ که جرم مولی آن ۱۰۲٫۰۳ g/mol می‌ باشد. شکل ظاهری این ترکیب، گازی بی ‌رنگ است. گاز فریون R134 ماده خالصی است که اغلب جايگزين R12 بوده و در صنايع مربوط به خودروسازی تجهيزات کوچک، چيلرهای صنعتی و تجاری و سوپر مارکت ها با تبريد در دمای متوسط بکار می رود. این مبرد که به گاز کولر خودرو نیز معروف است.

کپسول‌های گاز R134 در وزن ۱۳٫۶ کیلوگرم در بازار عرضه شده است؛ اما برای مصارف کمتر، مانند شارژ کولر ماشین، کپسول یک کیلویی این گاز نیز در دسترس است.


همچنین بخوانید : درایر تبریدی (Refrigerant dryer) چیست؟


گاز R134a

گاز R134a

 


همچنین بخوانید : کمپرسور چیست؟ و معرفی انواع آن


ویژگی های گاز مبرد R134 :

به دلیل این ‌که نقطه جوش پایینی در این گاز وجود دارد ، باعث می‌شود تا این گاز نقش خنک کنندگی و سرمایشی داشته باشد و بتواند در صنعت و بسیاری از موارد مورد استفاده عموم قرار بگیرد. می توان نقطه بحرانی گاز مبرد R134A را 101.1 درجه سانتی‌گراد عنوان کرد. این گاز به شدت جذب‌ کننده رطوبت است و حدوداً 30 برابر نسبت به گاز مبرد R12 توانایی و قدرت جاذبه رطوبت را دارد. گاز r134 غیر سمی می باشد و می‌تواند رطوبت را به خود جذب کند . گاز r134a غیر قابل اشتعال می باشد و دارای یک فیلتر مخصوص و جداگانه است. درجه خلوص گاز R134 99/95 درصد می باشد . همچینین گاز R134a روغن طبیعی را ترکیب روغن مصنوعی نمی‌کند و فقط دارای روغن پلی استر می باشد. لازم به ذکر است که بگوییم میزان شارژ آن در مقابل گاز R12 کمتر می‌باشد و نقطه جوش آن در دمای 27- درجه می باشد. گاز R134 در مقابل آتش تجزیه می‌شود و بخار اسیدی فسوژن تولید می‌کند. باید دقت کنید زیرا در هنگام تماس با این گاز سوزش چشم و بدن را مشاهده می‌کنیم و ممکن است در ریه‌ ها نشست ‌کند و بسیار خطرناک باشد. همچنین در محیطی که حجم گاز R134 بیشتر از 20 درصد است تنفس کردن باعث نامنظمی ضربان قلب می باشد و تنفس این گاز باعث توهم می شود.

کاربرد های اصلی گاز مبرد R134

  • کولر خودرو (گاز کولر)
  • سیستم‌های تهویه مطبوع و پمپ گرما
  • درایر هوا فشرده (خشک کن هوای فشرده تبریدی)
  • سیکل تبریدِ دما متوسط و دما بالا
  • خنک کاری اتاق سرور

 

ویژگی فیزیکی گاز مبرد R134A :


همچنین بخوانید : نکات مهم درایر تبریدی چیست؟


گاز R134a - 1

گاز R134a – 1

فیلتر درایر :

به خاطر این ‌که جذب رطوبت در گاز مبرد R134 زیاد می باشد ، باید از فیلتر درایر استفاده کنیم که نسبت به فیلتر درایر مبرد گاز R12 حداقل این‌ یک چهارم زیادتر می‌تواند رطوبت را به خود جذب کند. کاربرد گاز مبرد r134a در کدام وسایل یا صنایع است؟ بیشترین کاربرد گاز مبرد r134a در کدام وسایل یا صنایع است؟ بیشترین کاربرد گاز مبرد r134a در کدام وسایل یا صنایع است؟ گاز مبرد r134a یکی از پرکاربرد ترین گاز های تبریدی است که در بسیاری از وسایل نیازمند سرمازا مورد استفاده قرار می گیرد. برخی گازها تنها قابلیت استفاده در یک یا دو گروه خاص از وسایل را دارند اما گازی مانند گاز مبرد r134a در بسیاری از وسایل، چه صنعتی و چه خانگی قابل استفاده و کاربردی می باشد که در ادامه به برخی از این وسایل اشاره خواهیم کرد.


همچنین بخوانید : طرز کار خشک‌کن جذبی سطحی ( Heatless ) و آشنایی با انواع درایر


عوارض گاز R134 :

به طور کلی این نوع از مبرد ها غیر سمی هستند. به این ترتیب استفاده از آن ها و یا حتی استنشاق آن ها خطرات جدی را به دنبال نخواهد داشت اما این گاز در ساختار خود فروئین دارد‌ و این یک ماده سمی و خطرناک است که موجب مسمومیت افراد می شود‌ به این ترتیب در صورت وجود حجم زیادی از این گاز و استنشاق آن، افراد دچار مسمومیت های شدید و یا حتی مرگ می شوند. عموما استفاده و یا استنشاق این ماده می تواند به صورت موضعی و موقت به بدن آسیب برساند.

این گاز اثر تخریبی بر روی لایه اوزون ندارد اما ضریب زمین گرمایی بالایی دارد به همین دلیل بهتر است که از گازهای نسل جدیدتر استفاده نمایید.

 

استاندارد کیفیت گاز مبرد R134A :