کاربردهای سیستم های هیدرولیکی

9-5 کاربردهای سیستم های هیدرولیکی

یکی از دلایل کاربرد گسترده انرژی سیال کارائی بالای ان می باشد. اکنون که ما کاملاً با ساختار، وظایف و عملکرد قطعات سیستم های هیدرولیک آشنا هستیم در ادامه به بررسی نمونه ای از کاربردهای مهم و معمول این سیستم پرداخته می شود.

9-5-1 کابل پر قدرت هیدرولیکی تراموای (واگن) هوائی

اغلب واگن های هوائی به کشنده یا دو کابل برای حرکت به سمت بالا و پایین در مسیرهای شیبدار نیازمندند. نمونه ای از واگن 22 نفره باوزن 000/12 پوند (حدود Kg5000) که با سیستم هیدرولیک راه اندازی و کنترل می شود در شکل (9-2) نشان داده شده است.

این ترموا بصورت خود کششی است و بر روی کابل های ثابت حرکت می کند. با توجه به این که واگن بجای کابلها حرکت می کند، اپراتور به آسانی می تواند واگن مورد نظر را به صورت کاملاً مستقل از دیگر واگن ها روشن، متوقف و برگرداند. محرک واگن هوایی پمپی است که بوسیله یک موتور بنزینی استاندارد 8 سیلندر رانده می شود وسیال تحت فشار را برای چهار موتور هیدرولیکی تامین می کند. هر یک از چهار موتور دو چرخ متحرک اصطکاکی را به حرکت در می آورند. هشت چرخ متحرک بالای کابل ها، واگن هوایی را پشتیبانی و حرکت می دهند. در مسیرهای شیبدار، هنگامی که بیشترین گشتاور برای بالا رفتن از مسیر لازم است، به همان اندازه گشتاور ترمزی جهت پائین آمدن نیاز می باشد. جبران کننده های دو گانه توسط چهار موتور هیدرولیکی، نسبت کافی از اسب بخار قابل استفاده را که برای بدست آوردن گشتاور متغیر لازم است را تامین می کند.

9-52 سیستم ترمز بندیکس با تقویت کننده هیدرولیکی

این سیستم توسط کمپانی بندیکس به عنوان راه حل در محفظه های موتور(زیر کاپوت) که متشکل از واحدهای تخلیه بزرگی می باشدارائه شده است. شکل (9-3)، شماتیکی از این سیستم را نشان می دهد. سیستم اصلی متشکل از یک سوپاپ قرقره ای مرکز باز و یک سیلندر هیدرولیکی است که در یک واحد سوار شده است. پمپ فرمان، فشار عملکرد را تامین می کند.تقویت کننده هیدرولیکی نیروی کمکی لازم برای راه اندازی سیلندر های اصلی دوبل سیستم ترمز را فراهم می کند. این تقویت کننده ها که جهت تقویت و افزایش نیروی وارد بر پدال استفاده می شود معمولاً در زیر کاپوت نصب می شوند. یک انباره فنری انرژی لازم را برای توقفهای معکوس، ذخیره می کند.

9-5-3 فرمانهای پر قدرت

کاربرد فرمانهای پر قدرت هیدرولیکی کار دیگری است که توسط شرکت بندیکس توسعه یافته است. از این سیستم بصورت اتصال باسیستم فرمان چرخدنده ای استفاده شده است. جک هیدرولیکی در محلی نصب می شود که می تواند به طور مستقیم روی میله فرمان یا قطعه ارتباط معادل نصب شود.

توان مورد نیاز فرمان در ساده ترین و جهت مستقیمی مانند حرکت خطی مستقیم به می شود اتصالات فرمان موجود در وسیله نقلیه، اعمال، سوپاپ کنترل از نوع دو وضعیته در یکی از مفاصل ساچمه ای، معمولا در بازوی هزار خار فرمان نصب می شود.

یک حرکت کوچک در سوپاپ، عمل باز و بسته کردن مجراهای هیدرولیک را انجام می دهد بنابراین جک هیدرولیکی دو راهه عمل می کند. نصب یک جک هیدرولیکی و سوپاپ کنترل بدون تغییر در شکل هندسی اتصالات فرمان می تواند ایجاد می شود. بدین معنی که، سیستم فرمان موجود شامل چرخ دنده فرمان دست نخورده می ماند. به همین ترتیب زمانیکه موتور خاموش است و فشار هیدرولیکی وجود ندارد سیستم کاملاً بی استفاده می ماند.

9-5-4 کاربرد در جوشکاری

یک سیستم هیدرولیکی می تواند برای نگهداری و حفظ قطعات در طول یک عملیات جوشکاری مورد استفاده قرار گیرد. این مثال شاخصی از چگونگی کاربرد انرژی سیال در عملیات ساخت و تولید برای کاهش هزینه های کلی و افزایش تولید است. این کاربری به یک سیستم توالی برای نگهداری سریع و مثبت نیاز دارد. این عمل با قرار دادن یک محدود کننده (سوپاپ توالی) در مسیر منتهی به سیلندر دوم انجام می شود که در شکل (9-5) نشان داده شده است. سیلندر اول تا انتهای کورسش باز می شود. سپس فشار روغن افزایش می یابد و بر فشار تنظیم شده سوپاپ توالی غلبه می کند و سیلندر دوم برای تکمیل چرخه نگهداری باز می شود. این کاربری بی نظیر هیدرولیک در جوشکاری برای افزایش نیروی تولید می باشد.

9-5-5 کاربرد هیدرولیک در سیستم نگهداری پل

در اوایل، سیستمهای هیدرولیک به عنوان ابزاری برای حذف تنش و نگه داشتن قطعات ساختاری پلها به منظور تعمیر و همچنین تعویض ستونها مورد استفاده قرار می گرفتند. از تعداد چهار یا پنج پمپ دستی کم فشار بزرگ و بازوی بالابر برای حذف تنش و بار در ستون هایی که به تعویض نیاز دارند،استفاده می شود. هزینه کارگران بالا بود و ابزار دقیقی برای ثبت فشار وجود نداشت. در سالهای اخیر،سیستمهای هیدرولیک پیشرفته ای با ظرفیت قرار دادن چند بازوی 100 تنی روی سازه پل طراحی شده است. فقط یک پمپ قابل حمل برای عمل کردن تمامی بازوها  با استفاده  از یک مانیفولد ویژه استفاده می شود، بنابراین عملکرد را ساده می کند و حذف باروتنش از قطعاتی که به تعویض نیاز دارند را آسانتر می کند.