نکات ایمنی در دیزل ژنراتور

نصب صحیح و درست دیزل ژنراتور یکی از مهم ترین موارد در میزان بهروری و عملکرد دیزل ژنراتور می باشد. رعایت اقدامات ایمنی و کنترل اتصالات نقش حیاتی در راه اندازی دیزل ژنراتور را بر عهده دارد.
همواره نصب و راه اندازی یک دیزل ژنراتور می بایست همواره توسط یک فرد متخصص و با تجربه انجام گیرد تا از بروز هر گونه مشکل احتمالی به دور باشد.
بررسی و کنترل تمامی اجزای دیزل ژنراتور بسیار ضروری و حیاتی محسوب می شود و در صورت سهل انگاری خطراتی از قبیل برق گرفتگی از ژنراتور، سوخته شدن ژنراتور، آتش سوزی دیزل ژنراتور را فراهم می سازد.
در این مقاله ما به مهم ترین نکات و چندین دستور العمل در راه اندازی یک دیزل ژنراتور اشاره می نماییم.

نکات ایمنی در دیزل ژنراتور

نکات ایمنی در دیزل ژنراتور

آشنایی با نکات ایمنی موتور دیزل ژنراتور

هرکسی که از موتور دیزل ژنراتور استفاده می کند، باید در مورد نحوه کار و ایمنی آن نیز اطلاعات داشته باشد. دیزل ژنراتور ها ساعت های طولانی کار می کنند و نیازمند به نگهداری هستند. موتور دیزل ژنراتور از دو نوع، سیستم خنک کننده می تواند استفاده کند:
1. سیستم هوا خنک کننده
2. سیستم مایع خنک کننده
موتور دیزل از نوع مایع خنک کننده مقاوم تر از سایر موتور دیزل ها در بازار هستند. موتور ژنراتوری که با سوخت دیزل (گازوئیل) کار می کند، از تزریق مستقیم سوخت استفاده می کنند. بنابراین نگرانی از بابت آتش سوزی مستقیم از موتور وجود ندارد. ذخیره سازی دیزل نسبتا ساده (خطرناک) است، چون سوختی با کمترین درجه آتش گیری است. عمر ذخیره سازی دیزل از بقیه سوخت ها بیشتر است. دیزل در تمام پمپ بنزین ها در دسترس است و در قوطی یا بشکه محافظت می شود. هشدارهای امنیتی برای موتور دیزل ژنراتور تفاوتی با دیگر موتور های دیزل ندارد. از قرار دادن دیزل ژنراتور در محیط های مرطوب باید اجتناب شوند پ. ملاحظاتی که باید برای ایمنی دیزل ژنراتورها درنظر گرفته شوند، نه تنها شامل ایمنی خود شما می باشد بلکه شامل ایمنی خود ژنراتور و موتور ژنراتور نیز می باشد.

نکات ایمنی در دیزل ژنراتور - 1

نکات ایمنی در دیزل ژنراتور – 1

تعویض روغن طول عمر دیزل ژنراتور را افزایش می دهد. ژنراتورهایی که با رعایت اصول ایمنی مناسب بکار گرفته می شوند به راحتی به مدت 3 سال کار می کنند. بازرسی تمام قسمت ها بصورت تک تک برای اطمینان از با کیفیت بودن ژنراتور ضروری است. تمیز نگهداشتن ژنراتور مانند جلوگیری از هر نوع نشتی یا خرابی الزامی است. حتی اگر دستگاه کنترل فشار روغن روی ژنراتور نصب شده باشد، تمیز کردن ژنراتور قبل از شروع بکار موتور برای جلوگیری از خرابی بسیار مهم است. قرار دادن موتور دیزل ژنراتور در معرض هوای پاک برای خنک کردن موتور و تازه کردن هوای آن ضروری است. موتور های با توان دیزلی با سیستم خنک کننده آبی همراه می باشند ولی تهویه هم به همان میزان اهمیت دارد. سیستم خنک کننده آبی همراه با تهویه هوا در داخل محفظه می تواند از بالا رفتن بیش از حد دما جلوگیری کند. دستگاه دمنده هوا هم جهت محافظت ماشین از هرگونه آلودگی صوتی باید روی موتور نصب شود. فشار بالا می تواند دینام را از کار بیندازد، بنابراین کنترل فشار برای افزایش طول عمر ژنراتور حیاتی است.
موتور ژنراتور هایی که با دیزل کار می کنند نیازمند به یک پیش گرمایش قبل از شروع بکار و یک پیش سرمایش قبل از سوخت گیری می باشند. برای سوخت گیری مجدد باید ژنراتور خاموش شود تا از آتش سوزی جلوگیری شود.

آشنایی با نکات ایمنی در دیزل ژنراتور

اقدامات احتیاطی مناسبی باید در هنگام استفاده از دیزل ژنراتورها در نظرگرفته شود مانند استفاده از سیم و کابل هایی که دارای کارآمدی بالایی هستند. از تحمیل بار اضافی به ژنراتور دیزلی خودداری شود. خاموش شدن اتوماتیک دیزل ژنراتور در مواقعی که ژنراتور باید بطور دائمی نصب شود فراموش نشود تا در افزایش فشار (جلوگیری از آسیب به موتور یا ژنراتور) آن را به صورت خود کار خاموش نماید. حفظ دمای موتور ضروری است، درجه حرارت بالا باعث خاموش شدن یا خراب شدن ژنراتور در هنگام افزایش بیش از حد حرارت می شود. فشار نامناسب روغن در موتور ژنراتور باعث کارکرد نامناسب دیزل ژنراتور می شود. برای جلوگیری از خاموش شدن های پیش بینی نشده، کیت های خاموش کننده را می توان استفاده کرد. کیت های خاموش کننده ژنراتور را درمقابل خرابی ها محافظت می کند و مکانیزم آن را کنترل می کند. نگهداری منظم از موتورهای دیزل ژنراتور ضروری می باشد مخصوصا برنامه تعویض روغن آن از اهمیت خاصی برخوردار است.

زمان سنج می تواند در جهت افزایش طول عمر ژنراتور بکار گرفته شود. زمان سنج مدت زمان مصرفی را مشخص می کند. داشتن دانش مربوط به جنبه های الکتریکی یک ویژگی اضافه شده به نیازمندی های ایمنی در هر موتور می باشد. استفاده از یک همکار یا تکنسین حرفه ای در هنگام سرویس ژنراتور برای ایمنی شخصی نیز ضروری می باشد. ملاحظاتی هم برای جلوگیری از آتش سوزی در هنگامی که دمای ژنراتور بالا می رود باید در نظر گرفته شود. از ریخته شدن روغن بروی زمین باید برای اجتناب از خطر آتش در نظر گرفته شود. نصب ژنراتور ها باید در محلی دور از خانه های مسکونی باشد (برای کاهش آلودگی صوتی و هوا در محل سکونت).

در حال حاضر نیازمندی برای ذخیره سازی برق در صنعت، خانه و محل کار، که به شبکه برقی متصل می باشد بسیار مورد نیاز است. هر دیزل ژنراتور از روی کیلو وات برقی که تولید می کند رتبه بندی می شود. یک خانه یا یک مزرعه ممکن است 22 الی 25 کیلووات برق لازم داشته باشد. در این مورد یک موتور دیزل ژنراتور 30 کیلوواتی مناسب خواهد بود. این موتور دیزل ژنراتور 30 کیلوواتی معمولاً به صورت مطمئن در 25 کیلووات و با 1800 rpm مدت زمان طولانی کار خواهد کرد. موتور های دیزل ژنراتور معمولاً تضمین تامین منبع تغذیه بدون قطعی را در همه زمان ها ارائه می کنند، به خصوص در زمان هایی که شدیداً مورد نیاز است مانند قطعی برق ناگهانی.

محل نصب دیزل ژنراتور

پارامتر مکان دیزل ژنراتور اولین و مهمترین اقدام در نصب دیزل ژنراتور را دارا می باشد.

 • فضای باز یا فضای بسته
 • وجود سیستم تهویه
 • قابلیت دسترسی آسان با فرض بر نکات ایمنی و امنیتی
 • امکان سنجی از لحاظ نگهداری دیزل ژنراتور به صورت دایم یا موقت در مکان نصب

پارامتر های انتخاب صحیح در نصب دیزل ژنراتور در مکان مورد نظر می باشد. شما می توانید با رعایت این موارد بیشترین میزان امنیت و ایمنی را برای خود حاصل نمایید.

 

دسترسی ساده امن و ایمن در نکات ایمنی در دیزل ژنراتور

در حالت کلی نحوه دسترسی به دیزل ژنراتور جهت تعمیر ونگهداری، دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد. همواره سعی شود دسترسی به دیزل ژنراتور را بسیار راحت و ایمن و همچنین با امنیت بالا طراحی کنید به این دلیل که در صورت وجود موارد اضطراری به راحتی به دیزل ژنراتور دسترسی داشته باشید و موارد ایمنی و امنیت نیز جزء جدا نشدنی این موضوع محسوب می شود.

کاهش صدای حاصل از دیزل ژنراتور در نکات ایمنی در دیزل ژنراتور

کارکردن یک دیزل ژنراتور همواره با آلودگی صوتی همراه می شود، از این رو وجود یک کاناپای (کاور دیزل ژنراتور) برای کاهش صدا حاصل از دیزل ژنراتور بسیار مناسب می باشد.

تهویه در نکات ایمنی در دیزل ژنراتور

کنترل سیستم تهویه یکی از مهم ترین مسائل مربوط به نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور می باشد. سیستم تهویه از دو نظر حائز اهمیت است:
1. خروج گازی های سمی که از کار کردن دیزل ژنراتور خارج می شود.
2. بهینه سازی سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور کاهش دما موتور دیزل ژنراتور که باعث افزایش طول عمر دیزل ژنراتور می شود.
اقلام تهویه کمکی عمدتا شامل فن خنک کننده رادیاتور، لوله های اگزوز به هدایت هواداخل و خنک نمود موتور ژنراتور برای می گردد.

مخزن سوخت در نکات ایمنی در دیزل ژنراتور

سوخت گازوئیل به عنوان “سوخت نسبتا خطرناک” نامیده می شوند و ذخیره سازی و توزیع آن لازم به رعایت برخی قوانین و نکات ایمنی می باشد. مهمترین دلایل از آتش سوزی در دیزل ژنراتورها رعایت نکردن در نحوه پر کردن تانک دیزل ژنراتور می باشد. همواره سطح شیب تانک دیزل ژنراتور قبل از پر کردن و همچنین هنگام استفاده از آن کنترل نمایید.

نکات ایمنی در دیزل ژنراتور

مهمترین نکات ایمنی در راه اندازی یک دیزل ژنراتور عبارت است از:
1. از ریخته شده سوخت بروی بدنه دیزل ژنراتور شدیدا جلوگیری نمایید
2. اتصالات مربوط به سیستم سوخت رسانی همواره کنترل نمایید.(در صورت عدم توجه بروز آتش سوزی در دیزل ژنراتور و انفجار در موتور ژنراتور بنزینی را خواهد داشت)
3. از عدم وجود الکتریسته ساکن در تانک مطمئن شوید.
4. از قرار گرفتن موارد اشتعال زا در کنار دیزل ژنراتور جلوگیری نمایید.
5. از میزان توان خروجی موتور دیزل اطمینان حاصل نمایید که در صورت افزایش دور موتور دیزلی باعث سوخته شدن ژنراتور دیزلی می شود.

نتیجه گیری

بنابراین، این موتور ژنراتورها می توانند انجام کارهایی را تضمین کنند که در آنها بسیاری از تجهیزات بدون هیچ اختلالی کار می کنند حتی اگر برق بطور ناگهانی قطع شود. همچنین در شرایطی که شما عازم یک سفر طولانی به خارج از شهر باشید، دیزل ژنراتورها و سایر موادهای برقی از جمله موتور برق ها می تواند کاربرد بسیار مهمی داشته باشد. در حال حاضر تمام هتل های 5 ستاره، بیمارستان ها، پمپ بنزین ها، سازمان های ارتباطی، واحد های تولیدی، ساختمان های تجاری، مجتمع های تفریحی، صنایع بزرگ، تاسیسات اضطراری، کارخانه های استخراج معدن و مراکز داده ای فنائری اطلاعات وارتباطات نیازمند ذخیره برق بدون قطعی می باشند. بنابراین یک پشتیبان مانند موتورهای دیزل ژنراتور می توانند بسیار پراهمیت باشند.

دلایل استفاده از دیزل ژنراتور

به لطف اختراع موتور دیزلی از سوی رودولف دیزل، ثابت شده است که این موتور بسیار کارآمد و مقرون به صرفه است. سوخت دیزل از نوع گازوئیل در مقایسه با سوخت بنزینی دارای قیمت نسبتا پایین و چگالی انرژی بالاتری می باشد، یعنی بیشتر میزان انرژی را از دیزل (گازوئیل) در مقایسه با همان حجم از بنزین استخراج نمود. بنابراین، موتور دیزل در اتومبیل مسافت بیشتری را پیموده و دقیق ترین انتخاب برای حمل و نقل ماشین آلات سنگین و تجهیزات صنعتی است. دیزل (گازوئیل) نسبتا سوخت سنگین در مقایسه با بنزین است، و نقطه جوش بالاتری نسبت به آب دارد و همچنین موتور دیزلی به علت بهره وری بالاتر و مقرون به صرفه بودن طرفداران بسیاری را دارا می باشند.

در جهان امروز با توجه به افزایش قیمت های انرژی از جمله سوخت های فسیلی و افرایش تقاضای فزاینده سوخت های فسیلی و کاهش عرضه تولید کنندگان این نوع انرژی، انتخاب دقیق برای تامین سوخت ماشین آلات را کاملا ضروری می نماید.

موتور دیزل چگونه کار می کند ؟

تمایز موتور دیزل در نوع اشتعال نهفته است. در حالی که موتور های بنزینی از احتراق جرقه استفاده می کنند ، موتور دیزلی به کار فشرده سازی و احتراق برای اشتعال تلاش می کند . در موتور دیزل ، هوا به داخل موتور کشیده شده و در معرض فشرده سازی بالایی قرار می دهد. در موتور دیزلی دمای حاصله بسیار بالاتر از درجه حرارت به دست آمده در یک موتور بنزینی است. در این وضعیت به راحتی سوخت مشتعل می گردد.

با توجه به موارد ذکر شده می توان نتیجه گرفت نسب فشرده سازی یک موتور دیزل در نسبت 14:01 تا 25:1 است ، در حالی که در یک موتور بنزینی در نسبت تراکم بین 8:1 و 12:1 می باشد .
موتور دیزل سوخت را از طریق انژکتور به داخل موتور می کشد در حالی که موتور بنزینی از طریق کاربراتور این عمل را انجام می دهد که موتور دیزل تنها هوا را متراکم می سازد در حالی که موتور بنزینی ترکیب هوا و سوخ را تراکم می سازد.
حرارت لازم برای موتور دیزل برای شرایط هوایی سرد طریق گرمکن ارائه می شود.

موتور دیزلی با توجه به نوع عمل به دو چرخه یا چهار چرخه تقسیم. سیستم خنک کننده در موتور دیزل به دو نوع صورت می پذیرد :
1. موتورخنک شونده با هوا
2. موتورخنک شونده با مایع خنک کننده (آب و ترکیبات ضد یخ – ضد جوش )
استفاده از مایع خنک کننده برای مصارف دیزل ژنراتور برای موتور دیزلی بسیار مناسب است .
مزایای استفاده از یک موتور دیزل

به خاطر دلایل زیر موتور دیزل بسیار کارآمد تر در مقایسه با موتور بنزینی می باشد :

 1. موتورهای دیزلی مدرن بر معایب مدل های قبلی خود از جمله سر و صدا بالاتر و هزینه های نگهداری غلبه نموده اند. آنها در حال حاضر آرام و نیاز به نگهداری کمتری دارند قابل توجه است که موتور دیزلی با سوخ گازوئیل در مقایسه با موتورهای دیزل گازی از لحاظ هزینه های نگهداری ارزان تر و همچنین توان بالاتری را دارا می باشند.
  2. قابل اعتماد تر و استهلاک کمتری دارند .
  3. هیچ جرقه به عنوان سوخت مشتعل خودکار وجود دارد.عدم وجود شمع و یا سیم جرقه هزینه های نگهداری را کاهش می دهد.
  4. هزینه سوخت به ازای هر کیلووات تولید سی تا پنجاه درصد کمتر از سایر موتور ها است.

زمینه های استفاده برای موتور دیزلی در نکات ایمنی در دیزل ژنراتور

موتور دیزل معمولا به عنوان موتور مکانیکی در کنار ژنراتور برق به عنوان دیزل ژنراتور استفاده می شود. استفاده گسترده آنها در لوکوموتیوها ، تجهیزات ساختمانی ، خودرو ، و تعداد بیشماری از کاربردهای صنعتی است .
قلمرو آنان تقریبا در تمام صنایع گسترش یافته است و می توان به صورت روزانه مشاهده نمود از جمله کاربرد در دیزل ژنراتور ، موتور دیزل صنعتی ، کشاورزی ، ساختمانی ، دریایی ، استخراج معادن ، بیمارستان ها ، جنگلداری ، ارتباطات راه دور ، معادن ، و… مهمترین کاربرد موتور دیزل در زمینه تولید برق اضطراری ، از دیزل ژنراتور است.

دیزل ژنراتور ها ، از مجموعه مولد های برق می باشد که در تعداد بیشماری از موسسات صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.
از دیزل ژنراتور برای مصارف کوچک ، مانند استفاده در خانه ها ، و همچنین برای مصارف بزرگتر مانند استفاده در کارخانجات صنعتی ، بیمارستان ها ، و ساختمان های تجاری اشاره نمود.
آنها هم می تواند منابع قدرت نخست و یا منابع قدرت آماده به کار (standby/back-up power) می باشد. دیزل ژنراتور در مشخصات و اندازه های مختلف قابل دسترس هستند. دیزل ژنراتور در رنج 5-30KW هستند، به طور معمول در خانه های و زمینه های کوچک استفاده می شود. کاربردهای صنعتی، طیف وسیع تری از رتبه های قدرت 30 کیلووات تا 6 مگاوات در سراسر جهان استفاده می شود. دیزل ژنراتور برق تک فاز برای استفاده در منزل کافی است، دیزل ژنراتور برق سه فاز در درجه اول برای مصارف صنعتی استفاده می شود.