نحوه کار کمپرسور سانتریفوژ ( کمپرسور گریز از مرکز )

نحوه کار کمپرسور سانتریفوژ ( کمپرسور گریز از مرکز )

سانتریفوژ

کمپرسور سانتریفیوژ یا کمپرسور گریز از مرکز که با نام توربو نیز خوانده می‌شود، نوعی از کمپرسور های تبرید هستند که با استفاده از افزایش انرژی جنبشی گاز خنک مبرد به کمک پره‌های دوار فشار و دمای گاز را بالا می‌برد. گاز به داخل محفظه مکیده می‌شود و پره گاز را مجبور به چرخش با سرعت بالا می‌کند.

 


همچنین بخوانید : کمپرسور اسکرو اویل اینجکت چیست ؟ ( کمپرسور های روغنی )


کمپرسور سانتریفوژ - 0

کمپرسور سانتریفوژ – 0

از ویژگی‌های اصلی یک کمپرسور سانتریفوژ، جریان تخلیه شعاعی آن می‌باشد. هوا به سمت مرکز پره‌های در حال چرخش با تیغه‌های شعاعی مکش می‌شود و توسط نیروی سانتریفوژ به سمت محیط پره‌ها خارج می‌شود.

حرکت شعاعی هوا به طور هم‌زمان منجر به افزایش فشار و تولید انرژی جنبشی می‌شود. هوا، قبل از وارد شدن به مرکز پره‌ی کمپرسور، از یک دیفیوزر و یک حلقه عبور می‌کند که در آن‌جا، انرژی جنبشی به فشار تبدیل می‌شود. هر استیج، بخشی از افزایش فشار کل کمپرسور را بر عهده دارد. در ماشین آلات صنعتی، نسبت فشار هر استیج کمپرسور سانتریفوژ حداکثر 3 می‌باشد. نسبت‌های فشار بالاتر، راندمان استیج را کاهش می‌دهد. در فشارهای پایین، برای نمونه در تصفیه خانه‌های فاضلاب، کاربردهای تک استیجی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در کاربردهای چند استیجی، برای کاهش توان مورد نیاز، امکان خنک‌کاری داخلی فراهم می‌باشد. چند استیجی‌ها می‌توانند به صورت متوالی بر روی یک شفت دور پایین قرار بگیرند. این مفهوم اغلب در صنایع نفت و گاز یا پروسه‌های صنعتی به کار برده می‌شود. نسبت فشار در هر مرحله پایین می‌باشد، اما برای دستیابی به فشار خروجی مدنظر، می‌بایست از تعداد استیج‌های بیشتری و/یا چند دستگاه کمپرسور استفاده کرد. برای کاربردهای هوای فشرده، یک چرخ‌دنده دور بالا با استیج‌های کمپرسور ادغام می‌شود تا چرخ‌دنده‌های واسطه با سرعت بالا، پره‌ها را بچرخانند.

 


همچنین بخوانید : کمپرسور چیست؟ و معرفی انواع آن


کمپرسور سانتریفوژ - 1

کمپرسور سانتریفوژ – 1

 

پره‌ها دارای دو طرح باز و بسته می‌باشند. طراحی باز پره‌ها رایج‌ترین طرح برای کاربردهای هوا با سرعت بالا می‌باشد. به طور معمول پره‌ها از آلیاژ فلز فولاد ضدزنگ یا آلومینیم ساخته شده‌اند. سرعت شفت این پره‌ها در مقایسه با پره‌های دیگر کمپرسور، بسیار بالا می‌باشد. سرعت‌های رایج بین  می‌باشند. این بدین معناست که کمپرسورهای دور بالا زمانی به چرخش درمی‌آیند که در شفت آن‌ها به جای یاتاقان‌های غلتکی از یاتاقان‌های تخت با فیلم روغن (plain oil film bearings) استفاده شود. معمولا برای دستگاه‌های کاملا اویل‌فری از یاتاقان‌های با فیلم هوا (air film bearings) یا یاتاقان‌های مغناطیسی فعال استفاده می‌شود. دو پره در انتهای هر شفت نصب شده است تا بارهای محوری حاصل از تفاوت فشار را خنثی سازد. برای کاربردهای هوای فشرده استاندارد، اغلب از 2 یا 3 استیج با اینترکولر استفاده می‌شود. در کمپرسورهای هوای سانتریفوژ مدرن، برای هدایت کردن پره‌ها از موتورهای الکتریکی با سرعت بالا با اتصال مستقیم استفاده می‌شود. در این تکنولوژی، یک کمپرسور با ابعاد فیزیکی کوچک‌تر و بدون جعبه دنده همراه با سیستم روانکاری روغن ایجاد می‌شود که طرح کاملی از یک کمپرسور اویل فری می‌باشد. هر کمپرسور سانتریفوژ می‌بایست در حالت مناسبی آب‌بندی شود تا نشتی در اطراف شفتی که از میان پوسته‌ی کمپرسور عبور می‌کند را کاهش دهد. آب‌بندهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و پیشرفته‌ترین نوع آن‌ها را در کمپرسورهای دور بالا با فشار بالا  می‌توان یافت. رایج‌ترین نوع آب‌بندها، آب‌بندهای لابیرنتی، آب‌بندهای حلقه‌ای، آب‌بندهای گرافیتی و آب‌بندهای مکانیکی می‌باشند.

 

 


همچنین بخوانید : افتر کولر (After Cooler) چیست ؟


کمپرسور سانتریفوژ - 2

کمپرسور سانتریفوژ – 2

 

مزایای کمپرسور سانتریفیوژ

در مقایسه با سایر کمپرسورها، کمپرسور سانتریفوژ مزایایی به شرح زیر دارد:

 •  دستیابی به ظرفیت‌های بالا تا ۳۵۰۰۰ کیلووات (۱۰۰۰۰ تن تبرید)
 •  بازدهی بالا در بارهای موقتی که به سیکل اعمال می‌شود
 •  بازدهی بالای انتقال حرارت در نوع بدون روغن در کندانسور و اواپراتور
 • ساختار فشرده و سبک به نسبت ظرفیت. (۸۰ تا ۹۰ درصد سبک‌تر و ۵۰ درصد کوچک‌تر از کمپرسورهای پیستونی)
 •  قابلیت اطمینان بالاتر و هزینه نگهداری پایین‌تر به علت تعداد پایین قطعات و تعداد کمتر قطعات درگیر با یکدیگر
 • لرزش کمتر به علت حرکت یکنواخت گاز
 • قابلیت استفاده از نیروی الکتروموتور و توربین گازی و یا توربین بخار

 


همچنین بخوانید : درایر تبریدی (Refrigerant dryer) چیست؟


محدودیت‌های کمپرسور گریز از مرکز

 • هزینه اولیه بالاتر و در عوض آن هزینه کاری پایین
 • نیاز به مواد با کیفیت و ماشینکاری دقیق و ساخت با کیفیت
 •  غیر قابل طراحی برای ظرفیت‌های پایین تر از ۷۰ کیلووات به علت نیاز به سرعت بالای پره‌ها و سخت بودن ساخت پره‌های کوچک
 • نیاز به سیم پیچی و فیوزهای بزرگ در ظرفیت‌های بالا

کاربردهای کمپرسور سانتریفیوژ

 • مناسب‌ترین گزینه برای ظرفیت‌های بالاتر از ۷۰۰ کیلووات و یا ۲۰۰ تن تبرید در تهویه و تبرید

 


همچنین بخوانید : نحوه کارکرد کمپرسور اسکرول 

پیشنهاد: چنانچه قصد خرید کمپرسور سانتریفیوژ دارید با انتخاب اطلس کاسپین، می‌توانید بهترین و باکیفیت‌ترین کمپرسور سانتریفیوژ مارک اطلس کوپکو و … را تهیه فرمایید. ، فروشگاه اینترنتی ما به آدرس : compressoryar.ir آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است.

همچنین اگر در هر یک از مراحل خرید، با مشکل مواجه شدید، می‌توانید با شماره های :

33357480 028

09122000264

09122000359

تماس بگیرید تا کارشناسان و متخصصان ما، به تمامی ابهامات و سوالات شما پاسخ دهند.