اسکرول

نحوه کارکرد کمپرسور اسکرول

اسکرول

کمپرسور اسکرول نوعی کمپرسور جابه‌جایی دوار اویل فری می‌باشد؛ به عبارت دیگر، این کمپرسور میزان خاصی از هوا را به طور مستمر در حجم پایین متراکم می‌کند.

کمپرسور اسکرول - 1

کمپرسور اسکرول – 1

واحد هواساز کمپرسور شامل یک استاتور مارپیچی ثابت در پوسته و یک مارپیچ دوار و یک موتور محرک گریز از مرکز می‌باشد. این مارپیچ‌ها با جابه‌جایی فاز  نصب شده‌اند تا میزان معینی از هوا را با حجمی که به تدریج تغییر می‌کند، شکل بدهد که در نتیجه واحد‌های هواساز اسکرول دارای ثبات شعاعی می‌باشند.

 


همچنین بخوانید : افتر کولر (After Cooler) چیست ؟


کمپرسور اسکرول - 2

کمپرسور اسکرول – 2

از‌آنجا‌که اختلاف فشار در محفظه‌های هوا پایین‌تر از اختلاف فشار بین ورودی و خروجی می‌باشد، میزان نشتی به حداقل می‌رسد. مارپیچ دوار توسط یک میل‌لنگ با کورس کوتاه هدایت می‌شود و به طور گریز از مرکز در حول مرکز مارپیچ ثابت، حرکت می‌کند. ورودی در بالای پوسته‌ی واحد هواساز قرار گرفته است.

 


همچنین بخوانید : کارایی برد کنترل دیجیتال الکترونیکون در کمپرسور


کمپرسور اسکرول - 3

کمپرسور اسکرول – 3

زمانی‌که واحد هواساز به چرخش درمی‌آید، مولکول‌های هوا به سمت داخل حرکت می‌کنند و در یکی از محفظه‌های هوا به تدریج متراکم می‌شوند. حرکت مولکول‌ها از محفظه‌ی هوا به سمتی می‌باشد که در آن‌جا دریچه‌ی خروجی و شیر یک‌طرفه قرار دارند. هر  دور چرخش مارپیچ یک چرخه‌ی تراکم که در واقع جریان هوای ثابت و فاقد ضربه می‌باشد را تولید می‌کند. این پروسه نسبتا بی‌صدا و بدون لرزش می‌باشد، زیرا واحد هواساز برخلاف یک کمپرسور پیستونی فاقد تغییر گشتاور می‌باشد.

 

 

مزایای کمپرسور اسکرول چیست؟

هر کدام از انواع کمپرسور اسکرول مزیت‌های مخصوص به خود را داشته داشته و می‌توانند به طریقی نیازهای کاربران خود را برطرف کنند. از جمله مهم‌ترین مزیت‌هایی که می‌توان برای کمپرسور اسکرول قائل شد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اشغال فضای کمتر
  • کم بودن میزان استحکاک
  • قیمت پایین تر نسبت به کمپرسورهای روتاری، اسکرو و… .
  • ساده بودن ساختار و طراحی؛ قابلیت اطمینان بالاتر به دلیل داشتن قطعات کمتر.
  • عدم ایجاد آلودگی صوتی
  • بالا بودن راندمان و بازدهی

 


همچنین بخوانید : درایر تبریدی (Refrigerant dryer) چیست؟


کمپرسور اسکرول - 4

کمپرسور اسکرول – 4

معایب کمپرسور اسکرول چیست؟

کمپرسور اسکرول نیز درست مانند هر دستگاه دیگری، در کنار تمامی مزایا و فوایدی که دارد، می‌تواند معایب و ایرادات مختلفی نیز داشته باشد. از جمله مهم‌ترین ایرادات و معایب این کمپرسورها که بعدها می‌تواند مشکل‌ساز شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان آسیب و خسارت در صورت عدم نصب درست دستگاه
  • راندمان و بازدهی کمتر در مقایسه با کمپرسورهای اسکرو سانتریفیوژی
  • برخورداری از ظرفیت پایین‌تر در مقایسه با کمپرسورهای اسکرو سانتریفیوژی
  • به صرفه نبودن تعمیر و ترمیم این کمپرسورها؛ در نتیجه در صورت آسیب و خسارت حتماً باید جایگزین شوند.

پیشنهاد: چنانچه قصد خرید کمپرسور اسکرول دارید با انتخاب اطلس کاسپین، می‌توانید بهترین و باکیفیت‌ترین کمپرسور اسکرول مارک اطلس کوپکو و … را تهیه فرمایید. ، فروشگاه اینترنتی ما به آدرس : compressoryar.ir آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است.

همچنین اگر در هر یک از مراحل خرید، با مشکل مواجه شدید، می‌توانید با شماره های :

33357480 028

09122000264

09122000359

تماس بگیرید تا کارشناسان و متخصصان ما، به تمامی ابهامات و سوالات شما پاسخ دهند.