ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

6-2- ملاحظات مکانی

 ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور ، یکی از اولین تصمیمات طراحی مشخص کردن این موضوع است که آیا مکان ژنراتور درون ساختمان است و یا خارج از ساختمان و در یک پناهگاه یا محفظه می باشد.

هزینه های کلی و راحتی نصب سیستم تولید نیرو بستگی مستقیم به چارچوب کلی موقعیت و مکان فیزیکی تمام اجزای سیستم اعم از ژنراتور، مخازن سوخت، داکت های تهویه و دودکش ها و لوازم دیگر دارد.

برای مکان های داخلی و خارجی به مسائل زیر توجه نمائید:

-حمل و نقل ژنراتور

-موقعیت و مکان تابلوی برق و سوئیچ های انتقال

-مدارهای تقسیم برای گرم کننده ی موتور، شارژ باتری و غیره

-امنیت در برابر سیل، آتش، یخ زدگی و خرابکاری

-جلوگیری از نشت تصادفی سوخت و یا مایعات خنک کننده

-احتمال آسیب همزمان به سرویس های اضطراری و نرمال

-دسترسی آسان جهت تعمیر و نگهداری و یا بازرسی های احتمالی

-دسترسی و فضای مناسب جهت تعمیرات اساسی همانند اورهال یا تعویض قطعات

-دسترسی به (منبع نیرو) load bank جهت تست در صورت نیاز به تعمیرات، آزمایشات دقیق و یا کد (Code).

1-6-2- ملاحظات مربوط به مکان های خارجی در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

صدای منتشر شده در محیط – ممکن است نیاز به سپرهای (موانع) صوتی باشد. به علاوه افزایش فاصله بین ژنراتور و مناطق حساس به اصوات مزاحم باعث کاهش دریافت اینگونه اصوات می شود.

محفظه های صوتی (آکوستیک) اغلب قابل استفاده و در دسترس هستند و ممکن است مورد نیاز باشند برای برآورده کردن انتظارات مشتریان و با رعایت آیین نامه های محلی مربوط به ایجاد اصوات مزاحم.

ممکن است محغظه های محافظت در برابر شرایط جوی همانگونه که از نامشان پیداست برای محافظت از ژنراتورها در برابر شرایط نامساعد جوی مورد نیاز باشد که علاوه بر این دیزل ژنراتور را در خود جای داده و باعث زیبایی ظاهری نیز می شوند.

– استارت و پذیرش بار در طول بازه ی مشخصی از زمان در دمای محیطی پایین نیز ممکن است مسئله ساز باشد. سیستم های اضطراری همانگونه که توسط قوانین (codes) مشخص شده نیاز دارند که دمای محیطی اطراف ژنراتور در سطح پایین نگه داشته شود.

نمونه های این کدها NFPA 110است که نیاز دارد تا حداقل دمای محیطی اطراف ژنراتور باشد و کد CSA 282 که نیاز دارد تا این دمای حداقل محیطی باشد. برآورده کردن ضروریات مربوط به دمای پایین توسط یک محفظه ی چسبیده به ژنراتور غیر ممکن یا بسیار دشوار است.

به همین دلیل نیاز به یک محفظه ی عایق در برابر صدا و نیز احتمالاً گرما می باشد. محفظه ای که تنها برای مقاصد صوتی تهیه شده شامل مواد عایق در برابر صداست اما ممکن است مشکل دما را برطرف نکند. پکیج های محفظه ی عایق در برابر صدا، دودکش و گرم کننده ها در صورت نیاز، قابل استفاده و در دسترس هستند.

– سیستم های گرمایشی کمکی متعددی ممکن است مورد نیاز باشد برای استارت و یا بهبود پذیرش بار حتی اگر کاربرد ژنراتور برای موارد اضطراری نباشد. ممکن است گرم کننده هایی برای باطری، موتور و یا حتی روغن مورد نیاز باشد. برای اطلاعات دقیق تر به بخش 8-5-4 در صفحه ی 62 مراجعه کنید.

– گرمایش و بهبود وضعیت سوخت:

 در دمای محیطی پایین سوخت دیزل ممکن است جریان مناسب نداشته باشد، ابری شود (CP نقطه ی ابر در یک مایع دمایی است که در آن ذرات جامد حل شده در مایع دیگر محلول نیستند)، و یا فیلتر هوا پمپ ها را مسدود نمایند.

سوخت های مخلوط برای رفع این مشکل استفاده می شوند اما گرمایش سوخت ممکن است برای عملکرد مطمئن مورد نیاز باشد.

– نمک موجود در هوا در مناطق ساحلی ممکن است سبب خوردگی فلز در ژنراتورها، مخازن سوخت و پایه های حایل که در محوطه های خارجی نصب شده اند شود.

استفاده از محافظ های آلومینیومی مانع از خوردگی و سبب افزایش مقاومت تجهیزات در مناطق ساحلی با فاصله ی تا 60 مایل از آب های شور می شود.

– دسترسی برای سرویس در موارد تعمیرات اساسی، تعویض قطعات (مثلاً رادیاتور یا آلترناتور) و یا اورهال در طراحی محفظه و محل قرارگیری ژنراتور باید مد نظر قرار گیرد.

اگر انجام این تعیمرات اساسی به دلیل ساعات کارکرد بالای دستگاه باشد، آنگاه دسترسی اهمیت بیشتری می یابد و باید دقت بیشتری در زمینه ی طراحی انجام داد.

که شامل در پوش ها، دیوارهای قابل جداسازی از محفظه، فضا و تجهیزات لازم در ساختمانی در نزدیکی دیزل ژنراتور برای اورهال می باشد.

– فنس های امنیتی و موانع دید.

– دود اگزوز باید به سمت دیگری از ورودی های ساختمان و دستگاه های تهویه هدایت شود.

-رینگ یا الکترود برق گیر ممکن است مورد نیاز باشد برای هر سیستم.

-حفاظت در برابر رعد و برق

2-6-2- ملاحظات مربوط به مکان های داخلی در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

اتاق اختصاص داده شده برای سیستم های تولید نیروی اضطراری: طبق قوانینی مشخص اتاق ژنراتور تنها باید به همین منظور اختصاص داده شود.

همچنین باید به تأثیر جریان هوای مربوط به تهویه بر روی تجهیزات دیگر در همین اتاق همانند تجهیزات گرمایشی ساختمان توجه شود.

– میزان محافظت در برابر حریق – قوانین به صورت مشخصی حداقل 1 یا 2 ساعت مقاومت در برابر آتش سوزی را توصیه می کنند – با مقامات محلی جهت تهیه ی ملزومات مورد نیاز مشورت کنید.

– فضای کاری – فضای کار در اطراف تجهیزات الکتریکی معمولاً توسط قوانین خاصی مشخص شده است. در عمل حداقل باید فاصله ی 3 فوت (1 متر) ی خالی در اطراف هر ژنراتور باشد.

آلترناتور باید بدون جابجایی کل دستگاه یا اجزایش قابل تعویض باشد. همچنین قابلیت دسترسی برای تعمیرات اساسی (همانند اورهال یا تعویض قطعات همانند رادیاتور) باید وجود داشته باشد.

انواع سیستم های خنک کاری: توصیه می شود از رادیاتور تهیه شده توسط کارخانه استفاده شود. پروانه ی رادیاتور می تواند در اتاق تولید فشار منفی بالایی کند.

بنابراین درهای دسترسی به دستگاه باید به سمت داخل باز شوند یا بادگیر باشند تا در هنگام کار کردن پروانه قابل باز شدن باشند. برای اطلاعات بیشتر بخش 3/6 صفحه ی 134 را ببینید.

– تهویه نیاز به حجم بالایی از هوا دارد. یک طراحی بهینه ی اتاق، هوای ورودی را مستقیماً از خارج گرفته و در جهت دیوار مقابل مستقیماً به خارج از اتاق هدایت می کند.

ممکن است به پروانه های تهویه اضافی به عنوان یکی از تجهیزات اختیاری در ژنراتورهایی که دارای مبادله کننده ی گرما یا رادیاتورهای دور از دستگاه ژنراتور می باشند نیاز باشد.

دود موتور – خروجی دود اگزوز باید در حد مقدور بالا باشد تا از بادهای شایع در اطراف ساختمان مصون باشد و نیز به سمت مخالف هوای مکشی ورودی تهویه و نیز ورودی های ساختمان هدایت شود.

ذخیره ی سوخت و لوله کشی: آیین نامه ها و مقررات محلی شیوه های ذخیره ی سوخت در داخل ساختمان را مشخص می کنند و محدودیت هایی برای میزان ذخیره سوخت وضع می کنند.

در این زمینه با فروشنده ی محلی ژنراتور کامینز تماس گرفته یا از مقامات محلی اطلاع کسب کنید. برای پر کردن مجدد مخزن سوخت باید دسترسی های لازم در نظر گرفته شود. بخش سوخت در پایین را ببینید.

– توصیه می شود که در سیستم توزیع الکتریکی منبع نیروی موقتی تدارک دیده شود.

– مکان درون ساختمان باید اجازه ی تحویل اولیه ی دستگاه، نصب و سرویس و تعمیرات بعدی را بدهد.

مکان مناسب برای ژنراتور در داخل ساختمان با توجه به ملاحظات بالا باید بر روی زمینی در نزدیکی پارکینگ یا دسترسی جاده ای یا یک رمپ سرباز باشد.

دقت کنید که تجهیزات سنگین ممکن است نیاز به جابجایی یا تعمیرات اساسی داشته باشند. همچنین تهیه و تحویل سوخت، روغن و غیره را در نظر بگیرید.

سیستم سوخت رسانی اغلب به همراه مخازن سوخت پمپ ها و خطوط انتقال و غیره طراحی می گردند، اما تعویض روانکارهای صنعتی و خنک کننده ها ممکن است دشوار شود؛ اگر مواد ذکر شده درون بشکه تحویل شود.

تجهیزات نصب شده روی سقف – نیاز به ملاحظات ساختاری دارند. لرزش و ذخیره / تحویل سوخت در اینگونه تجهیزاتی ممکن است مشکل ساز شوند.

مکان های درونی عموماً نیاز به اتاق اختصاص داده شده ای دارند که ضد حریق باشد.

تأمین جریان هوا برای اتاق داخلی ممکن است مشکل باشد. خفه کننده های آتش در داکت های اتاق های داخلی عموماً مجاز نیستند.

اتاق ها دارای دو دیواره ی خارجی روبروی هم هستند که جریان هوای ورودی از روی ژنراتور عبور کرده و پس از برخورد با رادیاتور در انتهای مقابل اتاق از محوطه تخلیه می شود.

تأسیسات ژنراتور اغلب باید شرابط آب و هوایی مختلفی را تجربه کنند. اگر چه ژنراتورها طوری طراحی شده اند که در شرایط مختلف آب و هوایی عملکرد بهینه ای داشته باشند ملاحظات خاصی را برای شرایط بد جوی باید در نظر گرفت.

1-2-6-2- محیط های ساحلی در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

 • نمک موجود در هوا و میعان به دلیل رطوبت بالا نیاز به توجه و دقت بیشتری دارد
 • گرم کننده های آلترناتور در محیط های مرطوب ضروری است. لازم به تذکر است که کار گرم کننده های آلترناتور دور نگه داشتن رطوبت از آلترناتور است و تنها وظیفه شان تنها تأمین هوای خنک نیست.
 • جلوگیری از انباشته شدن آب در اطراف ژنراتور ضروری است. طراحی تجهیزات منحرف کننده انباشت آب برای عملکرد مطمئن و عمر ژنراتور ضروری است.

لطفاً به بخش 4.2.3.1 در صفحه ی 38 مراجعه کنید.

2-2-6-2 محیط های خشک و غبار آلود در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

اتاق ژنراتور باید در مقابل شن و گرد و خاک محافظت شود. گرد و خاک و ذرات شن تهدیدی برای عملکرد و نگهداری ژنراتور محسوب می گردند. اقدامات احتیاطی همانند فیلترهای غربال گری برای هوای سیستم تهویه توصیه می گردد.

این عمل مانع از تأثیر سند بلاست “Sand blast”که علتش وجود ذرات شن موجود در هوای عبوری از روی ژنراتور و رادیاتور است می گردد. لازم به ذکر است که چنین فیلترهایی باعث محدودیت هایی در میزان جریان هوا می گردد و به همین جهت به منافذ بزرگتری برای جریان هوای ورودی و خروجی نیاز می باشد.

محدودیت های کلی، که شامل فیلترها هم می شود، باید پایین تر از سطح کلی محدودیت ها که در اطلاعات تکنیکی دستگاه ذکر شده باشد. بخش 10-5-6 در صفحه ی 192 را ببینید.

 • در صورت نصب فیلتر بر روی سیستم های تهویه سیستم ای برای تشخیص فیلترهای مسدود شده و مانیتور کردن شرایط باید موجود باشد.
 • نشانگرهای افت فشار را برای این منظور می توان بر روی سیستم تهویه نصب کرد. راه حل های دیگر نیز قابل قبول می باشد.
 • فاصله و تعداد تیغه های رادیاتور در محیط های پر گرد و غبار مهم می باشد. تعداد زیاد تیغه در هر اینچ برای هوای پر گرد و غبار و دارای شن و ماسه غیر قابل قبول است.
 • ذرات شن و ماسه به راحتی در رادیاتورهای با فضای کم بین تیغه ها گیر کرده و باعث تأثیر منفی بر عملکرد رادیاتور می شود. فاصله ی بیشتر بین تیغه ها به ذرات شن و گرد و غبار اجازه می دهد تا بدون به دام افتادن عبور کنند.
 • سیستم باید طوری طراحی شود که قابلیت 115% خنک کاری برای جبران افت عملکرد را دارا باشد. پس از تمیز کردن بر طبق توصیه ی سازنده باید 100% ظرفیت رادیاتورها قابل استفاده شود، این امر به ویژه در محیط های با گرد و خاک و غبار زیاد اهمیت دارد.

3-2-6-2- ارتفاع در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

 • ارتفاع بالا سبب کاهش چگالی هوا می شود. این چگالی کم تر باعث کاهش عملکرد موتور آلترناتور، سیستم خنک کاری و غیره … می شود.
 • آلترناتورهای با ولتاي متوسط یا بالا ممکن است محدودیت استفاده تا ارتفاع خاصی برای جلوگیری از تخلیه ی کرونا داشته باشند.

برای اطلاع بیشتر از شرایط در محل نصب دستگاه خود با توزیع کننده ی محلی شرکت کامینز تماس بگیرید.

7-2- ملاحظات مربوط به انتخاب سوخت در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

انتخاب گاز طبیعی، دیزل یا LPG در سایزبندی و قابل استفاده بودن ژنراتور تأثیر می گذارد

1-7-2- سوخت دیزل در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

 • سوخت دیزل برای تجهیزات استندبای و اضطراری توصیه می گردد. استاندارد
  ASTM D975 NO.2-Dدر رتبه بندی سوخت دیزل برای عملکرد خوب استارت و افزایش طول عمر موتور توصیه می گردد.

ذخیره سازی سوخت در سایت باید فراهم گردد ولی در هر حال مخزن ذخیره ی سوخت نباید بیش از اندازه بزرگ باشد. سوخت دیزل حداکثر تا 2 سال در مخزن دوام می آورد. بنابراین مخزن باید براساس گردش سوخت بر طبق جدول زمان بندی و آزمایش سوخت در طی این مدت سایزبندی شود.

ممکن است نیاز به افزودن میکروب کش باشد در صورتی که گردش سوخت پایین است و یا شرایط رطوبتی بالا سبب رشد میکروب های سوخت می شود.

میکروب های موجود در سوخت می توانند سبب مسدود شدن فیلتر سوخت و یا آسیب موتور شوند.

 • شرایط آب و هوایی سرد – از استاندارد سوخت Premium NO. 1-Dباید مورد استفاده قرار گیرد در هنگامی که دمای محیطی زیر دمای انجماد می باشد.
 • گرم کردن سوخت ممکن است ضروری باشد برای جلوگیری از مسدود شدن فیلترهای سوخت در دماهای زیر نقطه ی ابر سوخت. تقریباً برای استاندارد 2-D و برای استاندارد NO. 1-D
 • ممکن است شرایط تخلیه قابل استفاده باشد. بخش 2.8 در صفحه 18 را ببینید.

2-7-2- سوخت بیودیزل در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

سوخت بیودیزل از انواع منابع مختلف مثل روغن گیاهان، چربی حیوانات و روغن های خوراکی تولید می شود. به همه ی این سوخت ها اسید متیل استرهای چرب FAME می گویند.

هنگامی که در موتورهای دیزل استفاده می شوند دود، توان و هزینه ی سوخت کاهش پیدا می کند. با وجود کاهش دود تأثیر استفاده این نوع سوخت در انتشار آلاینده های دیگر متفاوت است و سبب کاهش بعضی آلاینده ها و در مقابل افزایش بعضی آلاینده های دیگر می شود.

سوخت بیودیزل یک سوخت جایگزین است بدین معنی که عملکرد و سطح آلاینده های موتور در هنگام استفاده از این سوخت تضمین نمی گردد.

 • مخلوط حداکثر 5% حجم سوخت بیودیزل با سوخت دیزل با کیفیت سبب مشکلات اساسی نمی شود. در صورتی که این میزان بالاتر از 5% باشد می توان انتظار مشکلات جدی را داشت.
 • شرکت کامینز استفاده از مخلوط سوخت بیودیزل را تأیید و یا رد نمی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با شرکت کامینز مشورت نمائید.

3-7-2- گاز طبیعی در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

 • برای اکثر سایت ها نیاز به ذخیره سوخت در – سایت نمی باشد.
 • گاز طبیعی در صورت در دسترس بودن و دارا بودن جریان و فشار مناسب انتخابی با صرفه ی اقتصادی است.
 • یک مخزن سوخت LPG حمایتی برای موارد اضطراری می باشد.
 • گاز طبیعی در دستگاه های خاصی قابل استفاده است. در هر حال آنالیز سوخت و مشاوره با سازنده ی موتور برای تعیین کاهش احتمالی توان یا آسیب به موتور به دلیل احتراق ضعیف، بد سوزی به دلیل احتراق انفجاری و یا خوردگی ضروری است.
 • احتراق انفجاری و آسیب به موتور ممکن است به دلیل افزودن موقتی بوتان برای حفظ فشار خط باشد.
 • موتورهای گاز طبیعی نیاز به گاز تمیز، خشک و با کیفیت برای تولید نیرو و اطمینان از طول عمر مفید موتور دارند.
 • پایداری فرکانس ژنراتورهای احتراق جرقه ای به خوبی ژنراتورهای دیزل نیست. پایداری فرکانس مناسب در هنگام تولید نیروی مداوم UPSاهمیت دارد.
 • شرایط آب و هوایی سرد – در دماهای محیطی زیر موتورهای احتراق جرقه ای نسبت به موتورهای دیزل معمولاً راحت تر استارت شده و سریع تر زیر بار می روند.

تذکر: شرکت کامینز پاور لوله کشی گاز طبیعی با فشار بالا را به درون ساختمان توصیه نمی کند. (Psig5 [KPa34]یا بیشتر)

4-7-2- LPG (گاز مایع) در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

 • دسترسی محلی به LPG قبل از انتخاب ژنراتور LPG باید مورد بررسی قرار گیرد.
 • ذخیره ی سوخت در سایت باید تأمین گردد. LPG را می توان به صورت نامحدود ذخیره کرد.
 • پایداری فرکانس موتورهای احتراق جرقه ای به خوبی موتورهای دیزل ژنراتور نیست. این مسأله در هنگام تولید بارهای UPS اهمیت دارد.
 • شرایط آب و هوایی سرد – یا مخزن ذخیره ی LPGباید طوری سایزبندی شود که میزان تبخیر مورد نیاز را در پایین ترین شرایط دمای محیطی محتمل بدهد و یا هیتر تبخیر کننده باید تهیه شود.
 • تذکر: شرکت کامینزپاور لوله کشی کردن LPG فشار بالا ([Kpa138] Psig 20 یا بیشتر) چه به صورت مایع یا گاز را به درون ساختمان توصیه نمی کند.

5-7-2- گازوئیل در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

سوخت گازوئیل به دلیل فراریت و زمان مجاز نگهداری برای ژنراتورهای

استندبای ثابت مناسب نیست.

6-7-2- سوخت های جایگزین در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

به طور کلی موتورهای دیزل امکان کار کردن با سوخت های جایگزین دیگر به شرط دارا بودن روانکاری مناسب را در هنگامی که تأمین سوخت با استاندارد NO.2-D موقتاً امکان پذیر نباشد را داراست.

استفاده از سوخت های جایگزین ممکن است بر روی پوشش گارانتی عملکرد موتور و تخلیه تأثیر بگذارد.سوخت های جایگزین زیر عموماً در محدوده های توصیه شده قابل قبول می باشند.

 • سوخت دیزل 1-D و 3-D
 • سوخت روغن 2 (سوخت گرمایشی)
 • سوخت توربین هواپیما درجه ی Jet A و Jet A-1 (سوخت جت تجاری)
 • سوخت های توربین های گازی غیر از هواپیما. درجه های 1 GT و NO.2 GT
 • درجه های 1-K و NO. 2-K از کروزین (نفت سفید)

8-2- ملاحظات محیطی در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

مطالب زیر در رابطه با اندازه گیری مسائل محیطی مرتبط با صدا، تخلیه ی اگزوز و ذخیره ی سوخت می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به فصل 6 صفحه ی 115 مراجعه کنید.

1-8-2- صدا در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

رفع صداهای مزاحم در صورت مورد نیاز بودن باید در طراحی اولیه مد نظر قرار گیرد. عموماً شیوه های رفع صدای مزاحم هزینه های قابل توجه ای نیاز دارد و فضای مورد نیاز برای تأسیسات را افزایش می دهد.

یک سیستم ژنراتور منابع ایجاد صدای بسیاری دارد که شامل فن های خنک کننده صدای موتور، و صدای اگزوز می شود. برای رفع مؤثر صداهای مزاحم تمامی این منابع تولید صدا باید مد نظر قرار گیرند.

در اکثر موارد شیوه ی توصیه شده برای رفع این صداها هدایت صدا به سمتی است که افراد آن را نمی شنوند. استفاده از مافلر (صدا خفه کن) به تنهایی ممکن است در یک موقعیت مکانی مشخص منجر به کاهش صداهای مزاحم نشود.

به دلیل ماهیت صدا که در جهت های مختلف پخش می شود، موقعیت جهت و فاصله ی ژنراتور نسبت به لاین ها و مکان هایی که صدا ژنراتور در آن ها مزاحم محسوب می شود باید مورد توجه قرار گیرد.

جدول شماره 2 – لول ها (سطوح) صدا

2-8-2- سطوح صدا و قوانین مربوطه در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

در آمریکای شمالی، قوانین ایالتی و محلی حداکثر سطوح صدا برای مناطق مختلف را مشخص می کند

جدول 2 در صفحه ی 18 بعضی قوانین مربوط به سطح صدا را نشان می دهد.

برای تطبیق با این قوانین نیاز به آگاهی از سطح صدای محیط و نیز سطح صدای تولید شده توسط ژنراتور در حالت زیر بار بودن کامل در آن محیط می باشد.

قوانین مربوط به سطح صدا همچنین برای محافظت از شنوایی کارگران می باشد. افرادی که در اتاق های ژنراتور کار می کنند باید در هنگام کار کردن ژنراتور از محافظ گوش استفاده کنند.

3-8-2- قوانین مربوط به تخلیه ی اگزوز موتور در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

ژنراتورها فارغ از موارد مصرف ممکن است بر طبق قوانین محلی یا ملی تحت شرایط قوانین مربوط به تخلیه ی اگزوز قرار گیرند. جهت مطابقت با این قوانین اغلب نیاز به کسب مجوزهای خاصی می باشد.

بعضی مناطق خاص ممکن است شرایط ویژه ای در استفاده از موتورهای گاز سوز و یا تخلیه ی گازهای اگزوز داشته باشند. حتماً در مرحله ی طراحی این قوانین را چک کنید.

شکل 6 در صفحه ی 19 قوانین تخلیه ی اگزوز EAPرا برای تجهیزات غیر جاده ای نشان می دهد. لطفاً توجه کنید که این ارقام ماکزیمم محدوده بوده و براساس یک تست 5 سیکلی اندازه گیری شده اند و نمایانگر گازهای خروجی در تمامی سطوح بار نیستند.

برای آگاهی از میزان گاز خروجی دستگاه تحت بارهای 25%   50%  75%  و 100% با توزیع کننده تماس بگیرید. همچنین توجه کنید که مقادیر گاز خروجی از اگزوز بر طبق شرایط سایت همانند دما، رطوبت،کیفیت سوخت و غیره متغیر است.

فاکتورهای اصلاحی مرتبط ممکن است برای پیش بینی گازهای خروجی مورد نیاز باشد.

4-8-2- قوانین مربوط به ذخیره سازی سوخت در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

طراحی مخزن ذخیره ی سوخت و تأسیسات در مکان های مختلف توسط قوانینی که معمولاً به دو دلیل متفاوت نوشته شده اند، کنترل می شود: حفاظت های محیطی و حفاظت در برابر حریق به دلیل وجود این قوانین (ملزم شدن به اجرا و یا معاونت از اجرای این قوانین در مناطق مختلف متفاوت است) ضروری است که از الزامات محلی آگاه شوید.

در آمریکای شمالی، قوانین حفاظت محیطی معمولاً در هر دو سطح فدرال و ایالتی وجود دارد. قوانین متفاوتی برای مخازن ذخیره سوخت در بالا و زیر سطح زمین وجود دارد.

این قوانین شامل طراحی، استانداردهای ساخت، ثبت، تست مخزن و تشخیص نشتی می شود. و همچنین شامل بودجه های مالی تأمین خسارت و جلوگیری از ریخته شدن سوخت در طبیعت می گردد. به صورت کلی معافیت از این قوانین در 2 صورت به مخازت سوخت بالا و زیر سطح زمین اعطا می گردد.

1) ظرفیت مخزن ذخیره 1320 گالن (500 لیتر) و یا کمتر باشد.

2) هیچکدام از مخازن ظرفیتی بیش از 660 گالن (250 لیتر) نداشته باشد.

3) سوخت در تأسیسات مصرف شود. (بدون مصرف در مخازن باقی نماند)

شکل 6: EPA CI NSPS برای موتورهای استیشنری استانداردهای (4205/60 و 4204/60 و 4202/60 و 4201/60)

حتی هنگامی که تأسیسات از رعایت این قوانین معاف می شود باید توجه کرد که مخارج پاکسازی ممکن است بسیار بالا باشد. حتی برای مقادیر پایین ریخته شدن سوخت در طبیعت که معمولاً به دلیل نشتی، سرریز سوخت و غیره می باشند.

گرایش عمده در ذخیره سوخت دیزل برای ژنراتورست های در سایت داخلی و خارجی استفاده از مخازن دو جداره با تشخیص نشتی و سیستم حفاظت در برابر سرریز شدن است.

5-8-2- حفاظت در برابر حریق در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

در منطقه ی آمریکای شمالی قوانین حفاظت در برابر حریق عمدتاً از یکی از استانداردهای سازمان ملی حفاظت در برابر حریق NFPA استفاده می کند.

این استاندارها شامل الزاماتی برای ظرفیت ذخیره ی سوخت در مکان های سربسته سیستم های لوله کشی سوخت، طراحی و تولید مخازن سوخت، موقعیت مخازن سوخت، خاکریزسازی و تدارک شیر تخلیه ی ایمنی می شوند.

به استاندارد شماره 37 NFPA بخش نصب موتورهای استیشنری مراجعه کنید. مقامات محل ممکن است قوانین محدود کننده ی بیشتری نیز در این مورد وضع کرده باشند.

چک لیست طراحی اولیه در ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور

نوع سیستم

 • اضطراری
 • استندبای (قانوناً اجباری)
 • استندبای (اختیاری)
 • استندبای (اختیاری)
 • پرایم پاور
 • سیستم های کاهش اوج مصرف
 • سیستم های کاهش بهای انرژی
 • بیس لود (سیستم های تولید نیروی دائمی)

درجه بندی ژنراتورها

 • درجه بندی استندبای
 • درجه بندی پرایم پاور
 • درجه بندی کانتیتیوس (دائم کار)

ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور”ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور”ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور”ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور”ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور”ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور”ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور”ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور”ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور”ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور”ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور”ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور”ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور”ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور”ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور”ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور”ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور”ملاحظات مکانی در دیزل ژنراتور”

سایزبندی ژنراتورها

 • تک واحد PF —— KVA ——– KW ——–
 • واحدهای موازی PF ——- KVA ——- KW —— # ——–

ولتاژ و فرکانس ژنراتور

ولتاژ ———- فرکانس ———

 • تک فاز
 • سه فاز

موقعیت

 • داخلی
 • همسطح زمین
 • بالاتر از سطح زمین
 • پایین تر از سطح زمین
 • خارجی
 • همسطح زمین
 • بر روی پشت بام

آیا دسترسی مستقیم برای نصب / سرویس وجود دارد ؟ بله —- خیر —–

سوخت

 • دیزل
 • گاز طبیعی
 • LPG

سوخت دیزل

 • مخازن روزانه
 • مخازن زیرزمینی
 • مخازن خارجی

سوخت LPG

 • گاز
 • مایع

هوزینگ (محفظه)

 • محافظت در برابر شرایط جوی
 • آکوستیک
 • محافظت در برابر ورود غیر مجاز
 • Drop over
 • مناطق ساحلی

تجهیزات جانبی

 • جعبه تقسیم موازی
 • سوئیچ انتقال اتوماتیک
 • شارژر باتری
 • Network interface
 • آلارم ها و مونیتورهای از راه دور
 • کلید قطع کننده ی مدار
 • واحدهای کنترل موازی
 • لرزه گیر

الزامات خاص آلترناتور

 • درجه بندی کاهش دما 150 C 80 C
 • RTDS یا مقاومت گرمایی ßThermistor

سیستم خنک کاری

 • رادیاتور در محل دستگاه قرار دارد.