سیستم پمپ و برنامه های انتخاب پمپ 

سیستم پمپ، طراحی شبکه لوله ­کشی و اندازه اجزا برای یک سیستم پمپینگ در ابتدای فرایند انتخاب و خرید پمپ انجام می­شود. طراحی سیستم لوله­ کشی شامل اجزای مختلفی است که در اتلاف­های ناشی از اصطکاک در سیستم موثرند. این موارد باید محاسبه شوند تا رفتار منحنی مقاومت سیستم به درستی تخمین زده شود و اندازه پمپ­ها به درستی در سیستم تعیین شوند. تغییرات در شرایط فرایند (فشار، دما، خصوصیّات سیّال، ارتفاع مخزن و غیره) یا سیستم­های شاخه­ای چندگانه/ متغیّر، شرایط کاری دیگری را در طراحی سیستم وارد می­کند که این شرایط نیز باید پیش­بینی شوند. این فرایند طراحی وقتی به صورت دستی انجام شود، ملال­ آور و وقت گیر می­باشد. با وجود این، انجام طراحی و اجرای مطالعات بهینه­ سازی سیستم با استفاده از طراحی کامپیوتری و برنامه­های آنالیزی بسیار کاربردی­ تر و عملی­تر است.

استفاده از برنامه­های طراحی و آنالیز در اواسط دهه 1980 با ظهور کامپیوترهای شخصی بعنوان ابزارهای قدرتمند مهندسی برای طراحان تجهیزات پمپینگ بسیار متداول شدند. کامپیوترهای شخصی که رابط و واسط نرم افزاری راحت­تری برای استفاده داشتند موجب توسعه نرم­افزارهای کاربردی و قدرتمندی شدند که استفاده از آنها بسیار مقرون به صرفه بود. در نتیجه، تلاش قابل ملاحظه­ای به سمت و سوی توسعه برنامه­های مهندسی معطوف شد که مختص اندازه­دهی سیستم­های لوله­کشی، پمپ­ها و دیگر اجزا بودند.

در حال حاضر تعداد بی­شماری برنامة کامپیوتری طراحی / آنالیز سیستم لوله­کشی موجود است که می­توانند در طراحی و آنالیز سیستم­های لوله کشی و اجزای آن کمک کننده باشند. برنامه­های پیشرفته ای نیز وجود دارند که می­توانند به آسانی به مدلسازی شبکه لوله کشی بپردازند و مقدار اصطکاک درون لوله و اتصالات را محاسبه کنند. همچنین این برنامه ها در بر دارنده توابع مایعات پمپ­شوندة استاندارد و خصایص آنها نظیر ویسکوزیته، دانسیته و فشار بخار در دمای کاری معین هستند. این برنامه­ها باعث صرفه جویی در زمان می­گردند و نتایج پیش­بینانه­تری نسبت به روشهای دستی پیشین ارائه می­دهند.

برخی از این برنامه­های آنالیز/ طراحی لوله­کشی در بر­دارنده یک برنامه یکپارچه انتخاب پمپ نیز هستند. در این برنامه­ها منحنی­های عملکردی که متعلق به انواع سازندگان پمپ است به صورت دیجیتالی برنامه­ریزی شده و در دسترس برنامه قرار داده می­شود تا برنامه بتواند الزامات طراحی و عملکرد مقدماتی پمپ را معین کند. این برنامه­ها ممکن است بسیار پیچیده بوده و از الگوریتم­های تخصصی ریاضی برای تخمین عملکرد پمپ در شرایط مختلف سرعتی، دمایی، NPSHA، فشاری، ویسکوزیته (گرانروی) و غیره استفاده کنند. برخی از آنها حتّی قادرند عملکرد را بر اساس انواع طراحی­های سیل مکانیکی، رینگ سایشی و اندازه شکاف، انواع بیرینگ، جنس ساختاری آنها و یا دیگر ویژگی­های طراحی تنظیم کنند. تحقیقات نشان می­دهد که امروزه بیش از 30 برنامه انتخاب پمپ در صنعت پمپ رایج است. به جز چند استثناء این برنامه­های انتخاب پمپ، توسط تولید کنندگان پمپ توسعه داده شده اند و از روشهای جستجو  و انتخاب اختصاصی آن تولید کننده استفاده می­کنند. این برنامه­ها به طور مستقیم تحت لیسانس تولید کننده پمپ هستند و معمولاً با برنامه­هایی که مورد استفاده مهندسان  برنامه­ریزی تولید­کننده است یکسان می­باشند. برنامه­های دیگری نیز وجود دارند که توسط اشخاص ثالث (Third-party) تولید شده­اند و در بردارنده معیارهای چندین سازنده پمپ هستند. نسخه­های مختلف برنامه­هایی که توسط تولیدکنندگان و یا اشخاص ثالث ارائه شده است به­راحتی از طریق اینترنت قابل دانلود است.

برنامه­های سیستم پمپ و انتخاب پمپ توانایی ما را در ارزیابی شمار زیاد گزینه­های طراحی در کوتاه مدت بهبود بخشیده است. با استفاده از این برنامه­ها محاسبات دقیق عملکرد حتّی در سرعت­های متغیّر پمپ، و با لحاظ کردن خصوصیّات متفاوت سیّال (ویسکوزیته، دما، فشار) و انواع آرایش­های مکانیکی براحتی قابل تخمین است. خطاهای طراحی و محاسبه کمتر شده­اند و کیفیّت کلّی فرایند انتخاب پمپ تا حد زیادی ترقی یافته است.

سیستم­های قیمت­گذاری و آرایش پمپ در سیستم پمپ

ابزار اصلی­ای که سازندگان پمپ به صورت سنتی در فرآيند استعلام/ ارائه قيمت مورد استفاده قرار می دهند عموماً به عنوان کتابچه قیمت ((Price book شناخته می­شود. این کتابچه شامل حجم گسترده­ای از منحنی­های عملکردی پمپ، جنس ساختار، اطلاعات مهندسی از جمله نمودارهای ابعاد و سطح مقطع، مجموعه­هايی از اصول راهنما برای استفاده مناسب از تجهيزات پمپاژ، و اطلاعات قيمت­گذاری است. اساساً کتابچه قیمت راهنمای طراحی مهندسی، و راهنمای مشخصات فنی و قيمت گذاری است که توسط مهندس آموزش ديده و متخصص پمپ برای تبديل درخواست خريدار به قيمت سفارشی مورد استفاده قرار می­گيرد. اين پيشنهاد شامل کاتالوگ، منحنی عملکردی، نمودارهای کلی چیدمان و قیمت پیشنهادی به همراه شرایط و ضوابط است. در بسياری موارد گزینه­های جایگزین، اظهار نظرهایی در مورد مشخصات فنی مورد نظر خریدار یا اطلاعات تکميلی ديگری نیز تهیه می­شود. مقدار وسیع و متنوع اطلاعات، نظرات کارشناسی و منابع مورد نياز که برای طرح یک سفارش مخصوص لازم است کلید نیاز به سيتماتيک کردن فرایند انتخاب و چیدمان با استفاده از یک ابزار کمکی بهره برنده از کامپیوتر (Computer-aided) است.

برنامه­های انتخاب پمپ ابزارهای کامپيوتری هستند که توسط فروشندگان پمپ برای ارائه قيمتهای پيشنهادی مورد استفاده قرار می­گيرند. برخی برنامه های مکمل نیز  به منظور توسعه اطلاعات اضافی از قبيل منحنی های عملکرد پمپ، کاتالوگ ها، نمودارهای کلی خروجی/ چیدمانی و قیمت چیدمان مورد استفاده قرار می­گيرند. اين برنامه ها زمان چرخه ارائه قيمت را کاهش داده وکيفيت، دقت و صحت اطلاعات فنی و بازرگانی مورد نياز خريدار را افزايش می­دهند.

تبادل الکترونيکی اطلاعات در سیستم پمپ :

هر چند امروزه شاهد افزایش استفاده از سیستمهای کامپیوتری استعلام و پیشنهاد قیمت هستیم اما هنور هم ابلاغ اطلاعات مرتبط با استعلام و اطلاعات مرتبط با ارائه قيمت بر شیوه­های کاغذی مبتنی است. تبادل اطلاعات فنی پمپ، به صورت عرفی با استفاده از برگه­های کاغذی اطلاعات (Data-sheet) اجرا می­شود. در این روشها هم خریدار و هم فروشنده از برگه­های اطلاعات(Data-sheet)  خاص خودشان استفاده می­کنند در نتیجه در تبادل این برگه­ها نیازمند تحلیل و تفسیر و انتقال اطلاعات مندرج در یک برگه به برگه دیگر هستیم.

برای متوقف ساختن اين روند، یک برنامه تبادل اطلاعات مورد تأیید انستیتو نفت آمریکا استاندارد 610 – پمپ های سانتريفوژ برای صنعت نفت، صنایع بزرگ شیمیایی، و سرویسهای صنایع گاز- توسعه پيدا کرده است. در اين روند که برای تبادل اطلاعات فنی ساختاری پمپ ميان شرکای تجاری به نحو موثق وکارآمدی مورد استفاده قرار می­گيرد هر شرکت برای توسعه و تبادل داده¬های پمپ، فقط نياز به دو مترجم دارد. درحال حاضر تعدادی از خريداران و توليد کنندگان درمرحله استعلام / ارائه قيمت از این روش تبادل داده­ها استفاده می­کنند.

اینترنت در سیستم پمپ :

با ظهور شبکة جهانی وب در اواسط دهة 1990 استفاده از اینترنت به طور چشمگیری افزایش یافته است. اینترنت هر روز در حال تغییر است اطلاعات يا وب سايت هايی که امروز در اينترنت وجود دارند ممکن است فردا حذف يا جايگزين شوند. از اين رو می­توان گفت که برای انتخاب و خريد تجهيزات پمپاژ، منابع مورد استفاده برای خريد اينترنتی در زمان مشاهده جستجوگر به احتمال زياد غير قابل استفاده خواهد بود با اين حال محتاطانه می­توان تاثير اينترنت را دراين پروسه ازصنعت پمپ پيش بينی نمود.

ارتباطات معمول بين فروشنده و خريدار بر روی اينترنت با استفاده از پست الکترونيکی (ايميل) به طور فزاينده­ای صورت می­گيرد. ايميل جايگزين نامه­های پستی و نيز استفاده از فکس است زيرا اين پيام­ها با تحويل سريع وآسان مخاطبان متعددی را در بر می­گيرند. اسناد الکترونيکی ديگر مانند صفحات گسترده پيشنهادات و طرحها و نمودارها به آسانی در پيامهای پستی الکترونيکی به عنوان فايل پيوست قابل ارسال هستند. به اين ترتيب بسياری از خريداران و فروشندگان در حال بسط و گسترش حضور خود در اینترنت از طریق وب سایت­های شخصی خود هستند. اين سايت ها، سایت هایی نسبتاً ساده هستند که اطلاعاتی در مورد شرکت، تولیدات آن و نحوة تماس با شرکت در آن مندرج است. این سایت ها دسترسی به اطلاعات کلی میان شرکای تجاری را بهبود می­بخشند و غالباً جایگزینی برای بروشورها و سایر اطلاعات تجاری هستند. برخی سايت های پيچيده­تر قادر به انجام تجارت الکترونيک (که بعدا شرح داده می شود) هستند.

اينترنت به سرعت در حال تبديل شدن به بستری برای کسب و کار  (B-TO-B) و انجام تجارت الکترونيکی بين شرکای تجاری درآينده است. فرایند انتخاب و خريد پمپ که در این فصل شرح داده شد درآينده به طور قابل ملاحظه ای از طريق اينترنت انجام خواهد شد. فروشندگان و خريداران بصورت تيمی در خواهند آمد که با یکدیگر از طريق وب سايت خود تماس خواهند داشت و يا از طريق پورتال­های “ويژه” با یکدیگر جلسه خواهند داشت و به تبادل اطلاعات در مورد تجهیزات پمپاژ خواهند پرداخت. قابلیت انجام فرایند انتخاب پمپ و سیستم آن که پیش از این شرح داده شد از طریق وب، به کاربران این امکان را می­دهد که کل آن فعالیتها را بر روی اینترنت انجام دهند. روند تبادل اطلاعات الکترونيکی در سراسر اينترنت که با استفاده از متدهای تبادل داده های ساختاری انجام می شود، وارد کردن مجدد راهنمای اطلاعات فنی بين سيستم های مختلف را حذف می نمايد.

سرانجام معاملات تجاری حقيقی شامل استعلام، ارائه قيمت سفارش خريد و صورتحساب از طريق اينترنت توسعه خواهد یافت. اين روند در ابتدا پمپهايی از نوع کالای مصرفی ارائه خواهد کرد و در نهايت شامل انواع پيچيده­ای از تجهيزات پمپ خواهد شد. نمودارها،گواهی­ نامه­ها، اطلاعات تست و سایر اطلاعات فنی ديگر به منظور تضمین داد و ستد تجاری در دسترس خواهند بود. استفاده از صدا و تصوير نيز می تواند جايگزين جلسات حضوری يا بازرسی­های تجهيزاتی- که اغلب  در برگيرندة هماهنگی دقيق و سفرهای پر هزينه می باشد- شود.

خلاصة مطالب در سیستم پمپ :

مبنای فعالیتهای مرتبط با انتخاب و خرید پمپ اساساً امروزه با گذشته تفاوتی نکرده است و احتمالاً در آینده نیز به همین شکل خواهد بود. اما با این حال فرایندها و تکنولوژی­هایی که از آنها برای اجرای این فعالیتها استفاده می­شود متأثر از ماهیت عصر اطلاعات در حال تغییر هستند. این تغييرات متأثر از تمايل ما به چرخه زمانی کوتاه تر، کيفيت بالاتر و هزينه های پائين­تر در پروسه انتخاب و خريد است. وجود سیستمهای کامپیوتری صرفاً وجود بستری برای دستیابی به مزایای پیش­بینی شده و محتمل را تضمین می­کند. اما با این حال تکنیک­های مشترک بین­شرکتی و درون­شرکتی می­بایست اقتباس گردد و با این تکنولوژی­های جدید سازگار گردد. تغییراتی که در این فرایند حادث خواهد شد سرعت تغییرات صنعت پمپ در آینده را معین خواهد کرد.

در این فصل ظهور و استفاده از فن آوری های اطلاعاتی نوين مانند سيستم پمپاژ و سيستم های انتخاب پمپ، تبادل الکترونيکی اطلاعات و اينترنت توصیف شد. امروزه اين تکنولوژی­ها مورد استفاده هستند اما در آینده به شکل جدیدی در اینترنت در خواهند آمد که به طور کامل قابل پیش­بینی نیست. با اين حال این تغييرات سريع منتج از عصر اطلاعات  به منظور ایجاد یک فرایند پشتیبان در انتخاب و خرید تجهیزات پمپاژ می­بایست شناسایی گردد. عصر اطلاعات جايگزين الزامات اصلی طراحی، انتخاب و پيکربندی پمپهای کیفیت بالا و قابل اطمينان- که بخش قابل توجهی از زندگی مدرن و صنعت امروزی ما را تحت پوشش خود قرار می­دهند- نخواهد بود اما از آن حمایت خواهد کرد.