روان سازی یا روغن کاری پمپ ها

6.3.1 یاتاقان با گریس

 • یاتاقان های ضد اصطحکاک با گریس روان سازی شدند، در حالی که ناخالصی در گریس وجود ندارد. معمولا گریس صابون لیتیم (GB/T7324-87) بکار می رود.
 • هر 4 ماه یکبار در صورت کارکردن پمپ آن را تجدید روان سازی نمایید، مقدار گریس حدود نیمی از محفظه پوشش یاتاقان می باشد. (تقریبا 40 تا 60  میلی لیتر)، می توان با استفاده از توده گریس روی پوشش یاتاقان آن را بار دیگر روان سازی نمود.
 • دمای شبکه یاتاقان، طیف دما واقدامات مربوط به مصرف را به شرح زیر بررسی کنید.

دمای شبکه یاتاقان

اقدامات

عملکرد عادی

اخطار

خاموش

6.3.2 یاتاقان با سیستم روغن لغزنده در روانسازی یا روغن کاری پمپ ها

پمپ های سانترفیوژ اغلب تحت فشار شدید ناشی از عملکرد ممتد و نیروهای شدید پرتوی و محوری قرار دارند. بنابراین کیفیت مناسب و بالای روغن یکی از نیازهای اولیه عمر طولانی یاتاقان و عملکرد عاری از اشکال می باشد. این روغن نباید حاوی ذرات خارجی و یا اسیدهای شستشو باشد. حداقل نیاز های روغن های روان ساز مناسب در DIN 51524 مشخص شده است.

 به این ترتیب تمامی عرضه کنندگان روغن های روان ساز در تلاش هستند که، محصولات خود را بر این اساس طبقه بندی نمایند و محصولی را ارائه نمایند که از این استانداردها پیروی نماید.

شکست در زمینه روان سازی و روغن کاری (مثلا از طریق عدم نگه داری، استفاده از روانسازهایی با کیفیت نا مناسب، نشتی و …) می تواند موجب بالا رفتن دمای سطح پوشش پمپ تا میزان غیر قابل قبولی شود. در صورت لزوم تجهیزات را با سیستم های ایمنی مناسب پشتیبانی نمایید (مانند بررسی دمای کنترلی با دکمه خاموش اضطراری).

6.3.2.1 غلظت روغن یا نفت در روانسازی یا روغن کاری پمپ ها

از آنجا که در یاتاقان های ضد اصطحکاک خود گرمایش یاتاقان در نتیجه پرشدن نقش مهمی را ایفا می کند و از آنجایی که از سوی دیگر غلظت روغنی معادل باحداقل mm2/s12 در دمای عملیاتی یاتاقان برای لایه روان ساز مناسب کافی مناسب است. غلظت روغن بایستی بترتیب زیر انتخاب شود:

نقطه اشتعال

غلظت kinmm2/s

ISO

دما

     حداقل

 طبقه غلظت

حلقه خارجی

     مخزن

      25

       45

VG46

      36

       65

VG68

هنگامی که حین عملکرد تحت شرایط سخت (دمای محیط بالا، بار زیاد یاتاقان و …) در نقطه اندازه گیری معینی دمای بالاتری مشهود می گردد، باید از روغنی با کلاس غلظت ISOVG68 استفاده شود. حداکثر مقادیر مجاز معین شده در جدول 10 درجه سانتی گراد افزایش می یابد. در صورت بروز نوسانات قابل ملاحظه با شرکت ارائه دهنده خدمات تماس بگیرید. به علاوه توصیه می کنیم که تجدید روان سازی را تحت دماهای شدید یاتاقان و طبق توضیح مذکور در بازه های متغییر 6 ماهه انجام دهید.

6.3.2.2 بازه ها و مقدار روغن را تغییر دهید.

در مورد اولین راه اندازی یا پیاده سازی و جمع بندی مجدد همه روغن را پس از 10 تا 15 ساعت کار پمپ تعویض نمایید. چنانچه آلودگی با ذرات خارجی و آب میزان اندکی می باشد، میتوان بازه زمانی تعویض روغن را به 12 ماه تغییر داد. (جدول صفحه 20 متن اصلی)

دما را در نقاط اندازه گیری بطور منظم بررسی نمایید.

6.3.2.3 روان سازهای مناسب با نام های تجاری مختلف در روان سازی یا روغن کاری پمپ ها

روان سازی مناسب و کارآمد برای ایمنی عملیاتی پمپ های سانتریفیوژ بسیار مهم است. اگر روان سازهای مناسب بطور صحیح بکار برده شوند عملکرد بهینه دست می یابیم و مشکلات و پیامدهای آن طی عملکرد پمپ بوجود نمی آید. جدول ارائه شده با ضمیمه کردن دستورالعمل های عملیاتی روان سازهایی را معرفی می کند که برای روان سازی پمپ های سانتریفیوژ توصیه می شود که برای دمای محیط صفر تا 40 درجه سانتی گراد مناسب هستند.

روان سازها بترتیب الفبا فهرست شده اند که جایگاه آنها دلیل بر کیفیت آنها نیست. (جدول صفحه 10 متن اصلی)

6.3.2.4 مرکز شیشه قابل دید در صورت وجود بیانگر حداقل سطح روغن لازم در استاتر یاتاقان می باشد. وقتی که پمپ کار نمی کند، سطح روغن بالاتر قرار می گیرد. در حین عملکرد پمپ سطح روغن نسبت به مرکز شیشه پایین می رود.

بررسی سطح روغن: افت ناگهانی سطح روغن می تواند بیانگر نشتی باشد. عملیات را متوقف ساخته و واحد را بررسی کنید. دلیل این امر می تواند تنظیم سطح روغن در میزانی بسیار بالا باشد.

6.3.2.5 تعویض روغن در روان سازی یا روغن کاری پمپ ها

هشدار: روغن روان سازی می تواند موجب بروز حساسیت پوستی و التهاب چشم شود. تمام نکات ایمنی لازم که از سوی سازنده ذکر شده را رعایت نمایید.

برای تعویض روغن به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. پمپ را خاموش کنید
 2. یک سینی در زیر گذرگاه روغن بگذارید تا تمام روغن را بطور ایمن خارج و جمع آوری کنید. (موقعیت منافذ محل عبور روغن و اندازه آن در طرح نصب یا برگه ابعاد مشخص شده است)
 3. سرپوش پیچی را برداشته و روغن را خشک کنید . بار دیگر سرپوش را محکم ببندید.
 4. شبکه بندی یاتاقان را طبق توضیحات با روغن جدید پر کنید.

استفاده از روغن مصرف شده بایستی مطابق با مقررات و اصول قانونی صورت پذیرد. به هیچ وجه داخل فاضلاب نریزید.

6.3.2.6 پرکردن روغن با مخزن دارای سطح ثابت در روان سازی یا روغن کاری پمپ ها

پیچ نگه دارنده را شل کرده و بطری روغن را از مخزن سطح ثابت خارج کنید. سرپوش پر کردن روغن در بالای استاتر یاتاقان را بردارید. بین استاتر یاتاقان را با روغن پر کنید تا جایی که پوشش یا مخزن  سطح ثابت شروع به بالا آمدن کند. سپس بطری را با همان نوع روغن پر کرده و آن را فشار دهید تا روی پوشش یا لوله محافظ مخزن سطح ثابت متوقف شود. این روش را تا پرشدن حداقل دو سوم مخزن ادامه داده و سپس با پیچ نگه دارنده آن را محکم کنید. سرپوش پر کردن مخزن را پیچیده و محکم کنید. میزان روغن داخل بطری را به دفعات بررسی کرده و در صورت لزوم باز هم آن را پر کنید.

اصول کار محفظه سطح ثابت در روان سازی یا روغن کاری پمپ ها 

هنگامی که سطح روغن در شبکه بندی یاتاقان افت می کند. منفذ منتهی به بطری مملو از روغن آزاد می شود. روغن از بطری منبع جاری می شود تا اینکه روغن داخل محفظه به سطح قبلی خود می رسد و روزنه منتهی به بطری منبع با سطح روغن پر می شود.

تنظیم سطح روغن در روان سازی یا روغن کاری پمپ ها

مخزن سطح ثابت در کارخانه و پیش از انتقال تنظیم می شود، اما پیش از کاربرد باید آنرا بررسی کرد. چنانچه تنظیم سطح روغن ضرورت یافت بطری را از مخزن روغن برداشته و تنظیم کننده سطح را از بطری پایینی بردارید. در صورت لزوم بازوی متقاطع را بالا و پایین کرده، با قفل کردن امنیت آن را تضمین کنید و سپس تنظیم کننده و بطری را جایگزین نمایید. سطح جدید را بررسی نموده و در صورت نیاز بار دیگر آن را تنظیم نمایید.

7. پیاده کردن و سوار کردن مجدد در روان سازی یا روغن کاری پمپ ها

هنگام باز و بسته کردن یک پمپ توصیه می شود که تمامی قطعات یدکی لازم پیش از صرف کردن وقت بخوبی تهیه شود. هنگام سفارش قطعات یدکی ضروری است که توضیح دقیقی درمورد قطعه، شماره آن، نوع پمپ و شماره سریال ارائه شود.

7.1 پیاده یا باز کردن در روانسازی یا روغن کاری پمپ ها

پیشاز پیاده کردن پمپ بایستی با طرح ساختاری پمپ آشنایی داشته و علامت شناسایی روی قطعات پیاده شده را استخراج کنید و نباید به سطح لوازم آسیبی برسانید. در صورت نیاز به ضربه زدن با چکش می توان از چکش چوبی یا پتک سربی استفاده نمود. روند زیر طرز پیاده سازی پمپ می باشد:

 • کار مقدماتی
 • سوپاپ های تخلیه و مکنده را بسته و از عدم باز شدن ناخواسته آنها اطمینان حاصل کنید
 • اجازه دهید که پمپ های داغ پیش از پیاده سازی خنک شوند
 • هدایت کننده را جدا کنید تا پمپ روشن نشود

با هدایت کننده الکتریکی، جریان باقی مانده را حذف نمایید (فیوزهای امنیتی را جدا کنید). اتصال های الکتریکی توسط یک برق کار قطع شده اند.

 • پمپ را خشک کنید. (مکان پیچ آنرا در طرح نصب پمپ ببینید)

خشک کردن پمپ از سیالات سمی منفجره، داغ و یا به هر حال خطرناک نبایستی منجر به  خطر افتادن اپراتورها و محیط گردد شرایط قانونی این کار را مد نظر قرار دهید.

در صورتی که پمپ رسانای سمی و یا خطرناکی را منتشر می سازد بایستی به دقت تخلیه شده خارج آن پاک شده و به لحاظ پرتو های رادیو اکتیو بررسی و پاکسازی گردد.

چنانچه پمپ برای تعمیر به کارخانه سازنده فرستاده می شود، پیش از انتقال بایستی تمیز و پاکسازی شده باشد. بررسی معتبری که کاملا ایمن باشد نیز بایستی صورت پذیرد.

کارکنان بخش خدمات بایستی مراقب باشند که علی رقم این، حتی در مورد تخلیه و پاکسازی نیز ممکن است ذرات و مقادیری از سیال به بیرون نشت کند.

 • محافظ کوپلینگ را برداشته و دو طرف کوپلینگ را جدا و فاصله گذار را خارج کنید.
 • موتور و شبکه بندی موتور را خارج کنید.
 • هر گونه ابزار و لوله های فرعی و کمکی را باز کنید.
 • روغن را از شبکه بندی های یاتاقان باز کنید.

استفاده از روغن مصرف شده مطابق با اصول قانونی است. هرگز آن را داخل فاضلاب نریزید.

 • پیاده سازی یاتاقان

در مورد درزبند یا بوش مکانیکی: به منظور جلوگیری از آسیب دیگی اجزا درزبندی شفت میله های مجموعه درزبند مکانیکی کارتریج در پوشش درزبند را شل کرده و آنها را به سمت شیار محور شفت کشیده و دوباره محکم کنید. صفحات کوچک بخش امنیتی محور شفت را باز کنید.

 • نیمه سمت پمپ در کوپلینگ را بردارید
 • کلید را بردارید، سطح شفت را پاک کرده و روغن کاری نمایید.

برای جلوگیری از آسیب دیدن یاتاقان ها و یا شیار مرکزی شفت از یک کشنده مناسب استفاده کرده و با یک صفحه از شیار آن محافظت نمایید. یاتاقان ها در هیچ صورتی نباید در معرض فشار یا تنش قرار بگیرند.

یاطاقان روان سازی شده با روغن در روان سازی یا روغن کاری پمپ ها

 • پیچ های دارای سوکت های شش ضلعی را از پوشش یاتاقان باز کرده و پوشش را به همراه بوش لابیرنت از شفت جدا کنید.
 • در صورت وجود مهره شفت را نیز باز کنید.
 • اتصال بسته شده با پیچ را نیز بردارید. (پیچ های دارای سوکت شش ضلعی بین مهره تنظیم و محور یاتاقان و مهره تنظیم کننده را نیز باز کنید که طی انجام این کار روتور به اندازه چند میلی متر پایین می آید)
 • پیچ های دارای سوکت شش ضلعی را از حلقه باز کرده و آن را جدا کنید.
 • محور یاتاقان دربرگیرنده یاتاقان های ضد اصطحکاک را از استاتر یاتاقان خارج کنید.
 • چنانچه قصد دارید یاتاقان های ضد اصطحکاک را جایگزین یا تعویض نمایید: مهره ایمنی یاتاقان را باز کرده و با احتیاط به طوری که به تغذیه کننده روغن آسیبی نرسد. یاتاقان ها را از محور آن به سمت خارج فشار دهید.
 • کلیدی که محور یاتاقان را هدایت می کند بردارید. پیچ های دارای سر شش ضلعی را که استاتر یاتاقان را محکم می کنند شل کرده و این بخش را با پیچ های جک به خارج از مکان آن در صفحه موتور فشار داده و آن را بردارید.

یاتاقان روان سازی شده با گریس

 • شوینده نگهدارنده را باز کرده، پیچ یاتاقان را باز کنید و وارد آوردن ضربه به انتهای شفت در سمت موتور آن را جدا کنید و دو یاتاقان ضد اصطحکاک را از استاتر یاتاقان بردارید.
 • پیاده سازی درزبند یا بوش شفت

پیاده سازی بسته بندی نرم

 • پیچ های شش ضلعی محکم کننده گلند را باز کرده و گلند را جدا کنید.
 • حلقه های بسته بندی گلند و حلقه از محفظف درزبندی شفت جدا کنید.

پیاده سازی درزبند مکانیکی نوع کارتریج

          اطمینان حاصل نمایید که لوازم یدکی مجموعه در پوشش درزبند به سمت شکاف محور شفت رانده شده و محکم می شود.

 • پیچ های محافظ را از پوشش درزبند مکانیکی باز کنید
 • پوشش درزبند و محور شفت را شل کرده و درزبند مکانیکی کارتریج را بطور کامل و با دقت از شفت بیرون بیاورید. پس از شل کردن و حرکت دادن لوازم مجموعه به خارج از شیار محور شفت می توان بوش مکانیکی را به بخش های مجزای آن تفکیک کرد.

هشدار: پوشش درزبند مکانیکی تحت فشار فنرهای داخلی قرار دارد

 • پیاده سازی بخش پمپ هیدرولیک

بخش پمپ هیدرولیک را می توان به صورت افقی پیاده نمود

 • پوشش پمپ را بردارید
 • پیش برنده و سپس خود پیش برنده جدا کنید

در رابطه با پمپ هایی که در دمای بالا کار می کنند پس از ایجاد لغزش برای شل یا تثبیت کردن، پیچ پیش برنده را باز کنید که دیگر به شرایط اولیه باز نمی گردد.

پس از استفاده اسلیپ اسپایدر برای شل یا تثبیت کردن، پیچ پیش برنده را باز کنید که دیگر به شرایط اولیه باز نمی گردد.

پس از جمع کردن مجدد اسلیپ اسپایدر را روی پیچ پیش برنده قرار دهید.

 • پیچی که پوشش پمپ را به لوله محافظ متصل می سازد باز کرده و سپس پوشش پمپ را جدا کنید.
 • لوله پشتیبان، شبکه میانی، محور شفت، بوش شفت و محور متصل کننده شفت را بترتیب بردارید.

توجه داشته باشید که به محور متصل کننده شفت با چکش ضربه نزنید تا شفت خم نشود.

تمام قطعات پمپ بایستی تمیز شده و با استفاده از یک ضد زنگ بر روی سطوح آنها که از فولاد یا استیل ضد زنگ ساخته نشده اند، برای انبار سازی کوتاه مدت آماده شوند. و شفت پمپ به دقت و با احتیاط برخورد کرده و در صورت امکان شفت را بصورت عمودی آویخته و انبار کنید تا صاف بودن آن حفظ شود.

7.2  بازرسی قطعات در روان سازی یا روغن کاری پمپ ها

تمامی قطعات مشکوک را بررسی نموده و در صورت آسیب دیدگی آنها را تعمیر یا تعویض نمایید.

 • پاکسازی پیش برنده در روان سازی یا روغن کاری پمپ ها

پیش برنده را به لحاظ خوردگی و یا زنگ زدگی بررسی نموده و در صورت لزوم آن را تعویض نمایید. زدودگی های این پیش برنده را بررسی نمایید. اگر زدودگی ها به مزان حداکثر یا فراتر از آن رسیده اند، پیش برنده و حلقه های ثابت را در صورت ضرورت تناسب با پیش برنده جدید تعویض کنید. هنگامی که عملکرد پمپ به زیر استاندارد قابل قبول سیستم افت می کند یا از حداکثر زدودگی های توصیه شده فراتر رفته یا به آن رسیده است. بخش های حلقه سایش را تعویض نمایید. زدودگی مجاز بین پیش برنده حلق سایش پیش برنده و حلقه سایش ثابت در جدول زیر داده شده است:

          حداکثر زدودگی

            زدودگی طرح

             سرپوش دما

           0.9-1.5 mm

            0.3-0.6 mm

           1.5-2.1 mm

             0.5-0.7mm

 • بازرسی شفت در روان سازی یا روغن کاری پمپ ها

شفت را تمیز کرده و آن را روی رولرهای سالمی در محل یاتاقان قرار داده و جایگاه محور شفت را پایین آورده یا با روزنه مرکزی در هر انتهای شفت آن را پشتیبانی کنید. فرسایش شفت در سطوح مماس را بررسی نمایید. بازخوانی نشانگر کلی مطابق با جدول زیر است:

فرسایش طرح

فرسایش حداکثر

0.030mm

0.075mm

اگر میزان فرسایش خارج از محدوده مجاز می باشد با سازنده مشورت کنید. اگر پمپ در دمای بالاتر از 100 درجه سانتی گراد کار میکند شفت را نمی توان صاف کرد.

 • بازرسی درزبند شفت در روان سازی یا روغن کاری پمپ ها

درزبند مکانیکی

 • وجوه مقابل حلقه های درزبندی نباید نشانی از خراشیدگی داشته باشند. حلقه های درزبند گردان و ثابت که خراشیده یا ترک برداشته اند را به عنوان یک واحد تعویض نموده و هرگز یک حلقه منحصر را جایگزین نکنید.

محور شفت را از لحاظ کامل بودن کیفیت سطح بویژه در محل بخش چرخان بررسی نمایید و در صورت لزوم آن را تجدید کنید.

 • روند جمع بندی باید بسیار دقیق و تحت شرایط بهداشتی شدید صورت پذیرد. قطعات درزبند به هیچ وجه نباید در معرض فشار یا تنش قرار بگیرند (خطر شکستگی). سطوح درزبند را نباید با روغن یا گریس روانسازی کرد چراکه این کار مانع از شناسایی سیال درزبندی شده در عملیات شده و منجر به شکست و گرم شدن بیش از حد می شود. لایه های محافظ را دقیقا پیش از جمع بندی از قطعات جدید جدا کنید.

یادآوری: درزبند مکانیکی کارتریج بایستی بعنوان واحدی کامل جایگزین شود. برای تعمیرات درزبند آسیب دیده کارتریج باید به کارخانه یا یکی از مراکز سرویس دهی سازنده منتقل گردد.

بسته بندی نرم

 • شیارهای محور حفاظتی شفت را بررسی نموده . چنانچه قطر جدید بیش از یک میلی متر زیر اندازه ارزیابی شده نیست آنرا بار دیگر ماشین کنید. حلقه های بسته بندی را با قطر جدید تطبیق دهید.
 • بازرسی یاتاقان

یاتاقان ضد اصطحکاک

 • یاتاقان ضد اصطحکاک را با نفت سبک بشویید در صورت پیاده سازی عمده یا آسیب دیدگی آن را جایگزین کنید.

یادآوری: در مورد بلبرینگ های زاویه دار تعویض شده فقط از یاتاقان های جفت استفاده کنید. هرگز یک یاتاقان از یک بخش را بتن هایی تعویض نکنید. شماره طرح یاتاقان در فهرست قطعات پمپ بیان می شود.

یاتاقان میانی

 • سطوح  درگیر یاتاقان و محور یاتاقان را بررسی نمایید. بوش یاتاقان و محور یاتاقان در صورت فرسایش ناهموار تعویض نمایید؛ این درصورتی است که منفذ یاتاقان بصورت بیضی یا بادامی شکل فرض شده است یا زدودگی به میزان صددرصد بیشتر شده باشد.

8 جمع آوری مجدد

تمامی قطعات را پیش از بستن مجدد بشویید قطعات آسیب دیده را پیاده یا تعویض کنید و پس از روان سازی با استفاده از روغن روانساز طبق روش معکوس پیاده سازی سوار کنید. اما باید توجه داشته باشید که:

 • طبق ترتیب نشانه شناسایی پمپ را بشکل اولیه آن دوباره سوار کنید.
 • هنگام سوار کردن یاتاقان رولینگ شفت را با دست بچرخانید و آن را از لحاظ وجود سرو صداها یا خراشیدگی های غیر عادی بررسی نمایید. اگر چنین مواردی وجود دارد دلایل آن را یافته و آن را حذف نموده یا برای جمع آوری مجدد این قطعات را پیاده کنید
 • با چرخاندن پمپ به کمک دست پس از جمع آوری وجود ناهنجاری را بررسی کنید.
 • پس از جمع آوری باید بررسی کنید که مبادا اجزای اضافی باقی مانده باشند. اگر اجزایی از پمپ باقی مانده باشد منجر به سوء عملکرد مجموعه شده و بایستی مجموعه را بار دیگر پیاده و سوار کرد.
 • درز بند بوش را باید روی سطوح لبه دار سرپوش تخلیه، سیفون و وان قرار داد.
 • لوله فرعی یا کمکی را بار دیگر سوار کنید نوار کوپلینگ را با نوار درزبند روی وان محکم کنید.

تنظیم زدودگی محوری شفت:

پیشبرنده را نباید بین پوشش محفظه و پوشش روکش با فاصله ای برابر قرار داد. روش تنظیم محوری به شرح زیر می باشد:

پمپ را بطور عمودی معلق کرده و سپس با بلند کردن کل روتور با پیچ های جک و پیچ های محکم کننده و سپس قرار دادن کل روتر روی زمین می توانیم فاصله L بین دو موقعیت را از طریق پیچ و گردش ها بدست آورد. در نهایت با بالا بردن کل روتور به فاصله L/2 روتور در جایگاه طرح قرار می گیرد.

پس از تنظیم این بخش شفت به راحتی به اطراف می چرخد.

9. تفکیک و تحلیل اشتباهات در روان سازی یا روغن کاری پمپ ها

مشکلات

دلایل

پیشنهادات

گرم شدن غیر عادی یاتاقان

1) استفاده بیش از حد از گریس روانساز یا نامطلوب بودن گریس

2) زیاد بودن میزان روغن یا کمبود روغن

3) روی یاتاقان شکاف هایی وجود دارد

1) 6.3.1 را ببینید

2)6.3.2 را ببینید

3) یاتاقان را تعویض کنید

ارتعاش و لرزش بیش از حد

1)میزان عمود بودن پس از جمع بندی خارج از حد تحمل است

2)فرسایش درزبندی یاتاقان

3)خم شدن شفت

4)ماده خارجی در اطراف پیشبرنده رسوب کرده یا پیش برنده گیر کرده است

5) روی یاتاقان شکاف هایی وجود دارد

1)برای رسیدن به وضعیت عمود کافی تنظیمات انجام دهید

2) درزبندی یاتاقان را تعویض یا تنظیم نمایید

3) شفت را تنظیم کنید

4) ماده خارجی را بزدایید

5) یاتاقان را تعویض کنید

فشار تخلیه کاهش می یابد و جریان کافی نیست

1) سرعت پیشبرنده و کانال جریان پایین است

2)حلقه درزبندی روکش پمپ آسیب دیده

3)مکنده رسوب کرده

4)تغییر غلظت مایع

1)پیشبرنده را تعویض نموده یا آن را اصلاح دهید

2)حلقه درزبندی را تعویض کنید

3)ماده رسوب کرده را بزدایید

4)بایستی غلظت مشخصی را حفظ نمایید زیرا قطر دهانه و جریان با افزایش غلظت مایع کاهش می یابد.

اضافه بار موتور

1)جریان ارسال شده از مقدار مشخصی فراتر میرود

2) اصطحکاک بین پیش برنده و حلقه درزبندی محفظه پمپ

جریان خروجی را کاهش دهید

اصطحکاک شدید یاتاقان و رولینگ و زدودگی یاتاقان به سبب خم شدن شفت به خوبی تنظیم نمی شود. این مشکل بایستی برطرف گردد.