دیزل ، تاریخچه موتور دیزل

رودولف دیزل

رودولف دیزل مخترع موتور دیزل از نوع احتراق داخلی است.
تاریخچه دیزل
رودولف سال 1858 در پاریس متولد شد. پدر و مادرش مهاجران باواریا بودند. رودولف در پلی تکنیک مونیخ به تحصیلات خود را آغاز نمود. بعد از فارغ التحصیلی، او به عنوان مهندس یخچال شروع به کار کرد. با این حال، او عشق واقعی در طراحی موتور را در دل داشت. رودولف طراحی بسیاری در موتور های حرارتی داشت و از آن می توان به یک موتور هوا با انرژی خورشیدی اشاره نمود. در سال 1893، او در مقاله ای به توصیف یک موتور با احتراق درون سیلندر (موتور احتراق داخلی) پرداخت.
در سال 1894 ، او اختراع جدید خود را، موتور دیزلی نام گذاری نمود. رودولف بر اثر انفجار موتور دیزلی خود کشته شد. با این حال، موتور دیزل ثابت کرد که سوخت را می تواند بدون نیاز به یک جرقه مشتعل نماید. اولین موتور دیزل موفق او در سال 1897 عمل کرد. موتور های دیزلی مدرن ، بهبود یافته نسخه از مفهوم اصلی رودولف است. آنها اغلب در زیردریایی ها، کشتی ها، لوکوموتیو، و کامیون های بزرگ و مولد برق (دیزل ژنراتور) استفاده می شود.
اختراعات رودولف در سه نقطه اشتراک دارند:
1. تمامی آنها مربوط به گرما و واگذاری از طریق پروسه های فیزیکی و یا قوانین طبیعی.
2. تمامی آنها شامل طراحی مکانیکی قابل ملاحظه ای خلاق
3. تمامی آنها در ابتدا به مفهوم مخترع از انگیزه نیازهای جامعه شناختی بودند.
رودولف در ابتدا موتور دیزل را برای صنعتگران مستقل و صنعتگرانی که به رقابت با صنعت بزرگ پرداختند طراحی نموده است .
مدل نخست رودولف، یک سیلندر 10 پا آهن با فلایویل در پایه آن ، در تاریخ 10 اوت سال 1893 برای اولین بار شروع به کار زدند . رودولف دو سال را صرف ساخت بهبود این موتور دیزل نمود و در سال 1896 یکی دیگر ازاین مدل با بازده نظری 75 درصد ارائه نمود، که در مقایسه با ده درصد راندمان موتور بخار می باشد. در سال 1898 ، رودولف دیزل یک میلیونر بود.
موتور دیزلی او به قدرت خطوط لوله، برق و آب، اتومبیل ها و کامیون ها، و هنر و صنعت دریایی مورد استفاده قرار گرفت، و بلافاصله در معادن، حوزه های نفتی، کارخانه ها، حمل و نقل مورد استفاده قرار گرفت.

ژنراتور – ژنراتور الکتریکی – ژنراتور دیزلی

ژنراتور الکتریکی دستگاهی است که ازطریق انرژی مکانیکی تولید برق می نماید، معمولا از طریق القا الکترومغناطیسی است. القا الکترومغناطیسی با حرکت یک سیم پیچ (روتور) در اطراف نوار ساکن (استاتور) فراهم می شود که میدان الکتریکی، ازطریق یک آهنربا دائم و یا آهنربا مغناطیسی می باشد.

طبق قانون فارادی، این القا جریان در روتور، می تواند در ماشین آلات برقی و یا شارژ باتری استفاده شود. منابع احتمال انرژی مکانیکی عبارتند از: موتور بخار، آب در حال سقوط را از طریق یک توربین یا چرخ چاه، یک موتور احتراق داخلی، موتور دیزل، یک هندل گرداننده ی دستی، یک توربین بادی، هوای فشرده، انرژی خورشیدی، و بسیار دیگر. ژنراتور الکتریکی پایه و اساس جامعه مدرن الکتریکی است.

ژنراتور الکتریکی برا اولین بار توسط مخترع مجارستان مهندس Anyos Jedlik بین سالهای 1827 و 1830 اختراع شد. ژنراتور Jedlik ، دینامو ساده بود که حداقل شش سال قبل از وارنر فون زیمنس در آلمان و چارلز وت ستون در انگلستان، می باشد. اگر چه ژنراتور الکتریکی در سال 1830 اختراع شد، اما نیکولا تسلا با چرخش میدان مغناطیسی در سال 1882 ژنراتور را تبدیل به دستگاه صنعتی جهت تولید برق نمود.
تولید صنعتی برق در ایالات متحده از سال 1890 آغاز گشت که منجر به انقلاب صنعتی دوم گشت و پیشرفت فوق العاده ای در تکنولوژی های روز گشته است.

امروزه، ژنراتور الکتریکی در تمام اندازه ها قابل تصور است، برا مثال می توان به ژنراتور 3-6 وات چراغ دوچرخه یا ژنراتور برق آبی در سه سد آب بند عظیم در چین، که با 22.5 گیگاوات قدرت که در سال 2012 راه اندازی شد، اشاره نمود.
تولید برق در سراسر جهان در حال حاضر، حدود 20000 ترا وات ساعت است. با حدود 66٪ از طریق تولید حرارت، احتراق سوخت های فسیلی در نیروگاه دیزل یا ژنراتور دیزل، 16 درصد از طریق سد ها آب، 15٪ از طریق انرژی هسته ای، و 2 درصد از طریق منابع تجدید پذیر مانند باد و یا انرژی خورشید است. بنا به دلایل زیست محیطی و بهداشتی، تلاش گسترده ای برای تولید برق از آب، انرژی هسته ای، و منابع تجدید پذیر صورت پذیرفته است و به تدریج تولید برق از منابع سوخت فسیلی کاهش می یابد.