خصوصيات پمپ های سانتريفيوژی (Important features of centrifugal pumps)

خصوصيات پمپ های سانتريفيوژی

1- جريان تخليه مايع در آنها آرام و يکنواخت است

2 – متنوع بودن اين پمپ ها با خصوصيات فراوان و گوناگون

3 – رضايت بخش بودن راندمان

4 – مناسب برای کارکردن با موتورهای الکتریکی و موتورهای احتراقی

5 – پايين بودن هزينه نگهداری

6 – دامنه کاربرد آنها در پروژه های کشاورزی، صنعتی و آبرسانی فوق­ العاده بالاست زيرا از نظر دبی و ارتفاع توليدی وسعت زيادی را پوشش می­ دهند .

شکل 17-3 طرح کلی یک پمپ regenerative   

 پمپ های ريژنریتیو (regenerative) توربین یا پمپ­ های جانبی نیز نامیده می­ شوند. در این پمپ­ ها پروانه، پره ­هایی در هر دو سوی لبه ­هایش دارد که به صورت حلقوی در درون محفظه ­ی پمپ می­ چرخد. در این پمپ ­ها سیال آزادانه از نوک پروانه تخلیه نمی ­شود بلکه دوباره به چرخه و جریان می­ افتد؛ این چرخه ­ی دوباره یا زایش مجدد سیال باعث افزایش هد می ­شود.

 3-4 مقایسه میان پمپ های جنبشی و جابجایی (comparison between displacement kinetic pumps)

پمپ­ های جنبشی (دینامیکی) و جابجایی را از جهات گوناگون می ­توان با هم مقايسه کرد:

1- حداکثر انرﮊی (فشار) ايجاد شده توسط پمپ­ های ديناميک (سانتريفیوﮊ) محدود بوده و به هد معروف است که با بستن شير خروجی به طور کامل (شدت جريان صفر) به وجود می­ آيد در حالي­ که حداکثر فشار پمپ ­های جابجايی با توجه به فشار سيستم تعيين می ­شود. يعنی پمپ تا جايی که مورد نياز سيستم باشد فشار خود را به آن حد می ­رساند.

2- در پمپ ­های ديناميک انرژيِ افزوده شده ابتدا به سرعت تبديل شده و سپس در حلزون و سر انجام در ديفيوزر به فشار تبديل می­ شود در حالی که در پمپ­ های جا­بجايی انرژي مورد نظر مستقيما به فشار تبديل می ­شود.

3-در پمپ ­های ديناميک انرژي بطور پيوسته و بدون انقطاع به مايع افزوده می ­شود در صورتی که در پمپ ­های جابجايی انرژي در پريودهای معينی به مايع تزريق می ­شود.

4- اصولا پمپ­ های جابجايی برای مقادير اندک جريان در فشارهای بالا و مايعات لزج به کار می رود و پمپ­ های ديناميک برای فشار­های متوسط و مقادیر زياد جريان سیال، مورد استفاده قرار می­ گیرد.

پمپ­ های الکترومغناطیسی (Electromagnetic pumps) در خصوصيات پمپ های سانتريفيوژی

 

شکل 18-3،طرح کلی یک پمپ الکترومغناطیسی

 این پمپ­ ها فقط قادرند سیالاتی را که رسانه ­های الکتریکی مناسبی هستند پمپ کنند. در این پمپ­ ها لوله­ای که سیال را حمل می­کند در میدان مغناطیسی واقع شده است ویک جریان الکتریکی در جهتی که سیال جریان دارد به داخل سیال وارد می ­شود و از آن عبور می ­کند. جریان و میدان مغناطیسی این قبیل پمپ ­ها ممکن است به شیوه ­های دیگری نیز ایجاد شوند اما به هرحال مکانیزمی که در طراحی آنها استفاده می­ شود بسیار شبیه به موتور­های الکتریکی است. پمپ­ های الکترو مغناطیسی برای پمپ­ کردن فلزات مایع- که در خنک کردن راکتورهای هسته ­ای کاربرد دارند استفاده می ­شوند.

شکل 19-3:طرح کلی یک مکنده گاز و هوا

انواع دیگر پمپ ­ها (Other types of pumps)

مکنده­ های گاز (Gas lift)  برای بالا کشیدن مایعات  از  ته چاه مورد استفاده قرار می گیرند (در واقع گازهای فشرده­ ای که در نزدیکی ته چاه به مایع تبدیل شده ­اند). نتیجه­ ی ترکیب گاز و مایع سبک ­تر شدن و شناوری بیشتر سیال است؛ به همین دلیل سیال به راحتی بالا می ­آید و تخلیه می ­شود.

مکنده ­های گازی هیچ بخش متحرکی ندارند و می ­توانند برای پمپ ­کردن مایعاتی که حاوی ذرات جامدند استفاده شوند. هر چند مکنده ­های هوا و گاز در حال حاضر کمتر استفاده می شوند اما در گذشته استفاده از آنها برای پمپ ­کردن آب، شورابه و نفت بسیار رایج بود.

برخی پمپ­ های کاربردی:

3-6-2 پمپ هاي ناقل خمير مواد معدني (Mineral Pulp carrier pumps)

بيشتر اين پمپ ها از نوع تناوبي بوده و در كارخانه ­هاي قند­سازي بكار مي ­روند. اين پمپ ها فاقد سوپاپ هاي ورودي بوده و سيال مورد نظر در اثر سنگيني خود به داخل پمپ كشيده مي شود (عمق منفي).

3-6-3 پمپ هاي آبكشي (Rinse pumps) در خصوصيات پمپ های سانتريفيوژی

برای تخلیه آب چاهک از این پمپ­ ها استفاده می ­شود. چاهك را نبايد با چاه فاضلاب اشتباه كرد. غلظت سيالاتي كه در داخل چاهك قرار دارند به اندازه چاه فاضلاب نبوده وضمنا فاقد مواد مزاحم اضافي مي ­باشند. در حقيقت چاهك را بايد آب انباري دانست كه در پايين­ ترين نقطه ساختمان حفر شده و آبريزي ­هاي كليه دستشويي­ ها و غيره به آن سرازير مي ­شوند. هر چند وقت يك بار، پمپ مخصوصي كه در چاهك نصب شده به صورت خودكار روشن شده و آب موجود در آن را تا سطح معيني كاهش مي ­دهد.

در ساختمان هايي كه پايه آنها به طور كامل عايق بندي نشده، در فصل بارندگي براي تخليه آبي كه در زير ساختمان جمع شده نيز از اين پمپ ها بهره مي­ گيرند. عملكرد اين پمپ ها معمولا خودكار بوده و چون در آب غوطه ­ور هستند به هواگيري و راه ­اندازي اوليه نيازي ندارند. از قسمتي از بدنه­ این پمپ ها شناوري آويزان است كه به مجرد بالا آمدن سطح آب باعث روشن شدن خودكار موتور مي­شود و به تدريج كه سطح آب پايين مي ­رود و در ارتفاع معيني كه تقريبا آب چاهك خالي شده باشد، مجددا باعث خاموش شدن موتور مي ­شود.

3-6-4 پمپ هاي آبياري (Irrigation pumps) در خصوصيات پمپهای سانتريفيوژی

پمپ ­هايي كه به اين منظور به كار مي ­روند براي ارتفاع كم و ظرفيت ­هاي بالا طراحي مي شوند. از اين پمپ­ ها براي زهكشي، كنترل سيلاب ها و همچنين مقابله با بارندگي ­هاي ناگهاني نيز استفاده مي كنند. از آنجايي كه پروانه اين پمپ ها شبيه پروانه زير دريايي ­ها می باشد به آنها پروانه ملخي هم گفته مي‌شود. احتياجات عمومي به اين گونه پمپ ها باعث شده كه آنها را به صورت يك پارچه و قابل حمل و نقل طوري بسازند كه به­ سادگي در بالاي جرياني از آب معلق شده و يا از اسكلتي كه در بالاي جريان آب تعبيه شده آويزان گردند.

 

3-6-5 پمپ کارواش (Carwash pump) در خصوصيات پمپ های سانتريفيوژی

يکی ديگر از انواع پمپ ها به عنوان پمپ کارواش (شستشوی اتومبيل) شناخته می ­شود. اين پمپ پيستونی، بادوام و دارای قيمت مناسب بوده و برای شستشوی اتومبيل مورد استفاده قرار می ­گيرد. اين پمپ ها کارآمد و جمع و جور به نظر می­رسند زيرا می ­توانند انرژی را ذخيره نمايند اين پمپ ها به دليل بکارگيری فن­آوری مدرن مخصوص ساخت پمپ ­های فشاری  واشر، نتايج قابلپ توجهی ارائه داده­ اند.

شکل 20-3،یک پمپ کارواش