خصوصيات برجسته پمپهای سانتريفيوژی (Important features of centrifugal pumps)

خصوصيات پمپهای سانتريفيوژی

1- جريان تخليه مايع در آنها آرام و يکنواخت است

2 – متنوع بودن اين پمپها با خصوصيات فراوان و گوناگون

– 3رضايت بخش بودن راندمان

– 4مناسب برای کارکردن با موتورهای الکتریکی و موتورهای احتراقی

5-  پايين بودن هزينه نگهداری

6-  دامنه کاربرد آنها در پروژه های کشاورزی، صنعتی و آبرسانی فوق­العاده بالاست زيرا از نظر دبی و ارتفاع توليدی وسعت زيادی را پوشش می­دهند .

شکل 17-3،طرح کلی یک پمپ regenerative   

 پمپهای ريژنریتیو   (regenerative)   توربین یا پمپ­های جانبی نیز نامیده می­شوند.دراین پمپ­ها پروانه، پره­هایی در هر دو سوی لبه­هایش دارد که به صورت حلقوی در درون محفظه­ی پمپ می­چرخد. در این پمپ­ها سیال آزادانه از نوک پروانه تخلیه نمی­شود بلکه دوباره به چرخه و جریان می­افتد؛ این چرخه­ی دوباره یا زایش مجدد سیال باعث افزایش هد می­شود.

 3-4 مقایسه میان پمپهای جنبشی و جابجایی ( comparison between displacement & kinetic pumps )

پمپ­های جنبشی(دینامیکی) و جابجایی را از جهات گوناگون می­توان با هم مقايسه کرد :

1- حد اکثر انرﮊی (فشار) ايجاد شده توسط پمپ­های ديناميک (سانتريفیوﮊ) محدود بوده و به هد معروف است که با بستن شير خروجی به طور کامل (شدت جريان صفر) به وجود می­آيد در حالي­که حداکثر فشار پمپ­های جابجايی با توجه به فشار سيستم تعيين می­شود. يعنی پمپ تا جايی که مورد نياز سيستم باشد فشار خود را به آن حد می­رساند.

2- در پمپ­های ديناميک انرژيِ افزوده شده ابتدا به سرعت تبديل شده و سپس در حلزون و سر انجام در ديفيوزر به فشار تبديل می­شود در حالی که در پمپ­های جا­بجايی انرژي مورد نظر مستقيما به فشار تبديل می­شود.

3-در پمپ­های ديناميک انرژي بطور پيوسته و بدون انقطاع به مايع افزوده می­شود در صورتی که در پمپ­های جابجايی انرژي در پريودهای معينی به مايع تزريق می­شود .

4- اصولا پمپ­های جابجايی برای مقادير اندک جريان در فشارهای بالا و مايعات لزج به کار می­رود و پمپ­های ديناميک برای فشار­های متوسط و مقادیر زياد جريان سیال، مورد استفاده قرار می­گیرد.

پمپ­های الکترومغناطیسی (Electromagnetic pumps) در خصوصيات پمپهای سانتريفيوژی

 

شکل 18-3،طرح کلی یک پمپ الکترومغناطیسی

 این پمپ­ها فقط قادرند سیالاتی را که رسانه­های الکتریکی مناسبی هستند پمپ کنند. در این پمپ­ها لوله­ای که سیال را حمل می­کند در میدان مغناطیسی واقع شده است ویک جریان الکتریکی در جهتی که سیال جریان دارد به داخل سیال وارد می­شود و از آن عبور می­کند(به شکل 18-3 نگاه کنید). جریان و میدان مغناطیسی این قبیل پمپ­ها ممکن است به شیوه­های دیگری نیز ایجاد شوند اما به هرحال مکانیزمی که در طراحی آنها استفاده می­شود بسیار شبیه به موتور­های الکتریکی است. پمپ­های الکترو مغناطیسی برای پمپ­کردن فلزات مایع- که در خنک کردن راکتورهای هسته­ای کاربرد دارند- استفاده می­شوند.

3-6-1 انواع دیگر پمپ­ها (Other types of pumps )

شکل 19-3:طرح کلی یک مکنده گاز و هوا

مکنده­ های گاز(Gas lift)  برای بالا کشیدن مایعات  از  ته چاه مورد استفاده قرار می­گیرند(در واقع گازهای فشرده­ای که در نزدیکی ته چاه به مایع تبدیل شده­اند همچنانکه در شکل    19-3 می­بینید). نتیجه­ی ترکیب گاز و مایع سبک­تر شدن و شناوری بیشتر سیال است؛ به همین دلیل سیال به راحتی بالا می­آید و تخلیه می­شود.

مکنده­های گازی هیچ بخش متحرکی ندارند ومی­توانند برای پمپ­کردن مایعاتی که حاویذرات جامدند استفاده شوند. هر چند مکنده­های هوا و گاز در حال حاضر کمتر استفاده می­شوند اما در گذشته استفاده از آنها برای پمپ­کردن آب، شورابه و نفت بسیار رایج بود.

برخی پمپ­های کاربردی:

3-6-2 پمپ هاي ناقل خمير مواد معدني(Mineral Pulp carrier pumps )

بيشتر اين پمپ ها از نوع تناوبي بوده و در كارخانه­هاي قند­سازي بكار مي­روند. اين پمپها فاقد سوپاپهاي ورودي بوده و سيال مورد نظر در اثر سنگيني خود به داخل پمپ كشيده مي­شود (عمق منفي).

3-6-3 پمپ هاي آبكشي ( Rinse pumps ) در خصوصيات پمپهای سانتريفيوژی

برای تخلیه آب چاهک از این پمپ­ها استفاده می­شود. چاهك را نبايد با چاه فاضلاب اشتباه كرد.  غلظت سيالاتي كه در داخل چاهك قرار دارند به اندازه چاه فاضلاب نبوده وضمنا فاقد مواد مزاحم اضافي مي­باشند. در حقيقت چاهك را بايد آب انباري دانست كه در پايين­ترين نقطه ساختمان حفر شده و آبريزي­هاي كليه دستشويي­ها و غيره به آن سرازير مي­شوند. هر چند وقت يك بار، پمپ مخصوصي كه در چاهك نصب شده به صورت خودكار روشن شده و آب موجود در آن را تا سطح معيني كاهش مي­دهد.

در ساختمانهايي كه پايه آنها به طور كامل عايق بندي نشده، در فصل بارندگي براي تخليه آبي كه در زير ساختمان جمع شده نيز از اين پمپها بهره مي­گيرند. عملكرد اين پمپها معمولا خودكار بوده و چون در آب غوطه­ور هستند به هواگيري و راه­اندازي اوليه نيازي ندارند. از قسمتي از بدنه­ این پمپها شناوري آويزان است كه به مجرد بالا آمدن سطح آب باعث روشن شدن خودكار موتور مي­شود و به تدريج كه سطح آب پايين مي­رود و در ارتفاع معيني كه تقريبا آب چاهك خالي شده باشد، مجددا باعث خاموش شدن موتور مي­شود.

3-6-4 پمپهاي آبياري ( Irrigation pumps ) در خصوصيات پمپهای سانتريفيوژی

پمپ­هايي كه به اين منظور به كار مي­روند براي ارتفاع كم و ظرفيت­هاي بالا طراحي مي­شوند. از اين پمپ­ها براي زهكشي، كنترل سيلابها و همچنين مقابله با بارندگي­هاي ناگهاني نيز استفاده مي كنند. از آنجايي كه پروانه اين پمپها شبيه پروانه زير دريايي­ها مي­باشد به آنها پروانه ملخي هم گفته مي‌شود. احتياجات عمومي به اين گونه پمپها باعث شده كه آنها را به صورت يك پارچه و قابل حمل و نقل طوري بسازند كه به­ سادگي در بالاي جرياني از آب معلق شده و يا از اسكلتي كه در بالاي جريان آب تعبيه شده آويزان گردند.

 

3-6-5 پمپ کارواش( Carwash pump ) در خصوصيات پمپهای سانتريفيوژی

يکی ديگر از انواع پمپ ها به عنوان پمپ کارواش (شستشوی اتومبيل )شناخته می­شود اين پمپ پيستونی، بادوام و دارای قيمت مناسب بوده و برای شستشوی اتومبيل مورد استفاده قرار می­گيرد. اين پمپها کارآمد و جمع و جور به نظر می­رسند زيرا

می­توانند انرژی را ذخيره نمايند اين پمپها  به دليل

شکل 20-3،یک پمپ کارواش

بکارگيری فن­آوری مدرن مخصوص ساخت پمپ­های فشاری  واشر، نتايج قابل  توجهی ارائه داده­ اند.