تهیّه لیست پیشنهاد قیمت پمپ

تهیّه لیست پیشنهاد قیمت پمپ برای تجهیزات مورد نیاز در یک پروژه اهمیّت بسیار حیاتی دارد. این لیست دربردارنده تأمین­کنندگانی است که کارفرما و خریداران در شایستگی­ آنها در تأمین تجهیزات مورد نیاز اطمینان دارند.

الزامات کیفی ممکن است شامل مقولات زیادی مانند موارد زیر شود:

 • تجارب موفق فروشنده در تأمین تجهیزات مشابه
 • توانایی فروشنده در تأمین تجهیزات بر طبق برنامه مورد نیاز
 • توانایی فروشنده در پشتیبانی نصب تجهیزات در محل مورد نظر
 • گواهینامه ISO 9001
 • موقعیّت سازنده یا تأمین­کننده مواد
 • بعد از سرویس­های فروش، تأمین قطعات آزاد و غیره

اگر یک واسطه فروش خاص برای خریدار ناشناخته می­باشد، ممکن است تحقیق در مورد فروشگاه لازم باشد تا خریدار از توانایی بالقوه تأمین­کننده مطمئن شود. این گونه تحقیق معمولاً دربردارنده بررسی و ارزیابی فروشگاههای سازنده، امکانات مهندسی و طراحی و سازمان بیمه کیفیت آن می­باشد. پیچیدگی تجهیزات مورد نیاز و احتیاجات پروژه سطح کیفی لازم واسطه­های فروش را تعیین می­کند. به خاطرداشته باشید که واسطه فروش نه تنها لازم است تجهیزات معین­شده را فراهم سازد بلکه لازم است که اطلاعات واسط مورد نیاز عمرانی، خطوط انتقال و الکتریکی برای طراحی پروژه را نیز تهیّه نماید. واسطه فروش باید مهارت­های لازم برای پشتیبانی از تمامی الزامات و احتیاجات مورد نیاز را داشته باشد.

تعداد واسطه­های فروشی که درخواست­های پیشنهاد قیمت را دریافت می­کنند معمولاً بین سه تا پنج مورد می­باشند. این تعداد رقابت کافی را بوجود می­آورد و مقدار پیشنهادات تجاری را که نیازمند ارزیابی است محدود خواهد ساخت.

توافقات بین الطرفین بر سر پمپ یا نیاز به دو برابر کردن تجهیزات موجود ممکن است لیست واسطه­های فروش را به یک مورد کاهش دهد. همچنین طراحی منحصربه فرد یا تجربه فروشنده ممکن است تأمین کننده تجهیزات را صرفاً به یک مورد تقلیل دهد و تحمیل کند.

زمان پیشنهاد قیمت در لیست پیشنهاد قیمت پمپ

زمانی که جهت تهیّه پیشنهاد قیمت مورد نیاز است به پیچیدگی تجهیزات مورد نیاز، هزینه نسبی اقلام خرید (مانند محرّک­های توربینی) و سطح فعالیت تجاری در بازار بستگی دارد. همچنین این زمان به تعداد سرویس­های پمپی که در درخواست گنجانده شده است بستگی دارد. هرچه تعداد واسطه­های فروش تأمین­کننده اصلی تجهیزات بیشتر باشد مدت زمان موردنیاز برای تأمین یک مورد خاص بیشتر خواهد بود.

به عنوان یک راهنمایی، جدول زمانبندی زیر ممکن است برای تنظیم پیشنهاد قیمت بر اساس مدت زمان هفته­ای مفید باشد.

زمان آماده ­سازی پیشنهاد قیمت در لیست پیشنهاد قیمت پمپ

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

کاربرد                                                                                    تعداد هفته­های لازم

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پمپ­های معمولی و از پیش­طراحی­شده – با خروجی 6 اینچ و کمتر                  2 تا 3

پمپ­های با خروجی 8 تا 48 اینچ                                                                  3 تا 4

پمپ­های بزرگتر یا با تعداد بیشتر                                                                 4 تا 6

خریدار مایل است نسبت به محدودیّت­های زمان پیشنهاد قیمت انعطاف داشته باشد تا ریسک از دست­دادن یک پیشنهاد قیمت بالقوه مناسب و مطلوب را از دست ندهد. اگر زمان پیشنهاد قیمت به تعویق افتد تمامی پیشنهاد دهندگان باید از آن مطّلع شوند به گونه­ای که زمان اضافی را می­توان برای بهبود تمامی پیشنهادها استفاده کرد.

در موارد بسیاری منطقی نیست که یک پیشنهاد قیمت را تا سر موعد مقرر طول دهیم. اگر برنامه زمانی یک پروژه فشرده می­باشد، زمان­بندی ممکن است اجازه طول دادن این فرصت را ندهد. در صورت ارائه تعداد زیادی پیشنهاد قیمت­ عمومی، از قبل از طریق تبلیغات گشایش آغاز پیشنهاد قیمت­ها را اعلام می­کنند و به همین دلیل ممکن است زمان دیگری به فروشندگان ارائه نشود.

 

جلسه پیش از پیشنهاد قیمت در لیست پیشنهاد قیمت پمپ

اگر تجهیزات موردنیاز برای سرویس دشوار یا پیچیده­ای است یا اگر زمان­بندی پروژه به گونه­ای است که چرخه خرید باید به حداقل برسد یک جلسه قبل از پیشنهاد قیمت ممکن است مفید واقع شود. این جلسه باید بعد از اینکه فروشندگان اعلامیه پیشنهاد قیمت را خواندند و قبل از اینکه اسناد پیشنهاد قیمت تهیه شوند، برگزار گردد. در طول این جلسه تمامی الزامات مرور و بررسی می­شوند و در صورت لزوم مورد تأکید قرار می­گیرند. ممکن است ایده­های نویدبخشی پیشنهاد شود. در این زمان، فروشنده آزاد است که سوالات خود را بپرسد و مشخص کند که اگر گزینه­های ممکن دیگری برای تجهیزات موردنظر موجود است، گنجاندن آنها در تجهیزات موردنظر مفید خواهد بود یا نه.

شانس­های بدست­آوردن پیشنهاد قیمت­هایی که بدون بهبود نه چندان زیادی مفید خواهند بود به احتمال زیاد بعد از جلسه و پیش از پیشنهاد قیمت ارائه می­شوند. این جلسه ممکن است مانع از فرایند پیشنهاد قیمت مجدد شود که در صورتی که فروشندگان الزامات را به اشتباه درک کنند یا قادر نباشند تجهیزاتی بر اساس الزامات خواسته­شده فراهم نمایند ممکن است مجدداً اعلام شود.

 

ارزیابی پیشنهاد قیمت­ها در لیست پیشنهاد قیمت پمپ

بعد از اینکه درخواست پیشنهاد قیمت آماده شد و برای فروشندگان پمپ جهت ارائه پیشنهاد قیمت­هایشان فرستاده شد، زمان آن است که اسناد بررسی پیشنهاد قیمت را تهیّه کنیم. هر دونوع ارزیابی­ فنی و تجاری ضروری خواهند بود و روی اسناد یکسان و جداگانه­ای بازبینی خواهند شد.

استراتژی­های مرور و بازبینی در لیست پیشنهاد قیمت پمپ

 استراتژی­های بازبینی بین پروژه­ها و کارفرماها تفاوت قائل می­شوند. اغلب بررسی­های فنی دربردارنده هزینه­های پیشنهادی نیستند و صرفاً به الزامات فنی و حوزه تأمین اقلام موردنظر می­پردازند. در این حالت، ارزیابی تجاری توسط دیگران انجام می­شود. مقایسه نهایی هزینه­ها می­تواند بعد از اینکه پیشنهاد قیمت­های فروشندگان زیادی مشروط گردید تا تمامی الزامات فنی را برآورده سازد انجام ­شود. اگر در بررسی فنی، هزینه عنوان نشده است، بخش مهمی از اطلاعات ارزیابی وجود ندارد که در این وضعیت احتمال نبود ملزومات کلیدی بیشتر می­شود. بر اساس مقایسه­ای سریع از هزینه، براحتی می­توان حیطه کلی پیشنهاد قیمت را برای هر فروشنده مشخص نمود. اگر تفاوت­های زیادی در قیمت پیشنهادی فروشندگان وجود دارد، فردی که به بررسی پیشنهاد قیمت­ها می­پردازد باید به دقت مشخص کند چه اختلافات عمده­ای احتمالاً در حیطه پیشنهاد قیمت­ها وجود دارد.

تعداد پیشنهاد قیمت­هایی که بطور کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار می­گیرد تا حدودی به تعداد پیشنهادها بستگی دارد. هدف این است که مطمئن شویم که ارزان­ترین پیشنهاد و از لحاظ فنّی قابل قبول­ترین مورد آنها انتخاب شده است و در عین حال زمان ارزیابی این پیشنهادها به حداقل برسد.

تعیین لیست مختصری از پیشنهاد قیمت­ها در لیست پیشنهاد قیمت پمپ

 وقتی پیشنهاد قیمت­ها برای اولین دفعه دریافت شدند، غالباً جدول­بندی فنی و تجاری سریعی از آنها تهیّه می­شود که حیطه اصلی تأمین، گستردگی الزامات، مشتقات اصلی و هزینه کلی مربوطه را لیست می­کند. این امر به منظور بدست آوردن ایده کلی از کامل­بودن پیشنهاد قیمت­ها و همچنین ارائه اطلاعاتی برای تعیین اینکه کدام پیشنهاد قیمتی به طور کامل باید ارزیابی شود صورت می­گیرد.

ارزیابی پیشنهاد قیمت از لحاظ فنی در لیست پیشنهاد قیمت پمپ

  پیشنهادهای قیمت باید برحسب الزامات خاصی ارزیابی شوند. از مشروط­سازی پیشنهادهای قیمت بپرهیزید. اخلاق حرفه­ای مانع از این می­شود که ایده بهتری به فروشندگان برای رقابت با رقبای­شان داده شود. فروشنده باید ترغیب شود که حین تهیّه پیشنهاد قیمت از قوه ابتکار خویش بهره ببرد. ابتکار یک فروشنده باید به دیگر فروشندگان فروخته شود.

بعد از اینکه تصمیم گرفته شد که کدام پیشنهادات به طور کامل بررسی و ارزیابی شوند، بررسی رسمی و تعیین شرایط فرایند را می­توان آغاز کرد. جدول­بندی پیشنهاد قیمت به لحاظ فنی لازم است تا مطمئن شویم که تجهیزات منطبق با درخواست­ها هستند. این جدول­بندی نقاط مهم هر پیشنهاد قیمتی را در فرم جدول لیست می­کند. سپس هر کدام از پیشنهادات از نظر قیمت خط به خط با هم مقایسه می­شوند.

مواردی که معمولاً در پیشنهاد قیمت فنی باید موجود باشند به صورت زیر هستند:

 • شماره مدل دستگاه و اندازه آن
 • تطابق با الزامات (دبی، هد، NPSHR و غیره)
 • محدودیّت­های مکانیکی طراحی (فشار و دما)
 • پارامترهای کاری مکانیکی و هیدرولیکی (مانند توان ترمز، افزایش هد برای خاموشی، افزایش ظرفیّت تا راه­اندازی، درصد نقطه بهترین بازدهی)
 • ویژگی­های طراحی مکانیکی (مانند مواد ساخت، نوع درزگیری (سیل)، نوع فلاش درزگیری، نوع بیرینگ و  روانکاری آن)

وقتی فرم ارزیابی پیشنهاد قیمت از لحاظ فنی تکمیل شد، شخصی که به بررسی آن می­پردازد باید تمامی موارد و اقلامی که الزامات درخواستی از کارفرما را برآورده نمی­سازند یا آنهایی که به وضوح در پیشنهاد قیمت فروشنده مشخص نشده­اند را معین نماید. همچنین، ویژگی­های منحصر به فرد پیشنهاد قیمت فروشنده باید برجسته شوند تا بوضوح مزایا، معایب، ابهامات و عدم­تطابقات مشخص شوند. نمونه­ای از ارزیابی پیشنهاد قیمت پمپ API-610 در اشکال 8a تا 8c نشان داده شده­ است.

بررسی تلفنی در لیست پیشنهاد قیمت پمپ

این روش باید فقط در ساده­ترین موارد استفاده شود. در صورت استفاده یادداشت­برداری از مکالمات تلفنی باید صورت گیرد و برای ارجاعات بعدی بایگانی شود. بخش کاربردی پیشنهاد قیمت فروشنده باید علامت­زده شود تا همه تغییرات را با عنوان جایی که تغییر داده شده و علت تغییر را بازتاب دهد. فروشنده باید تمامی جواب­ها، حتّی سوالات شفاهی را به صورت نوشتاری تأیید کند.

 جوابها و سوالات ایمیلی و فاکس­ شده در لیست پیشنهاد قیمت پمپ

بهتر است سوالاتی پرسیده و توسط ایمیل یا با فاکس جواب داده شوند. این امر اطلاعات مفیدی را بدنبال دارد و می­تواند به اندازه مکالمات تلفنی زمان نیاز داشته باشد. هر فروشنده تقریباً به یک هفته وقت نیاز خواهد داشت تا به دومین دسته از سوالات پاسخ دهد.

 

جلسه شفاف­سازی فروش در لیست پیشنهاد قیمت پمپ

عوامل زیادی در تعیین اینکه آیا یک جلسه شفاف­سازی فروش ضروری خواهد بود دخیل هستند: آیا ارزش بالقوه سفارش به اندازه کافی زیاد است تا هزینه­های فروشنده (یا خریدار) مرتبط با این جلسه را توجیه کند؟ آیا تجهیزات به اندازه­ای پیچیده هستند که به برقراری یک جلسه حضوری میان خریدار و فروشنده برای تضمین و درک متقابل نیاز باشد؟ با توجه به زمان مورد نیاز برای برقرای یک جلسه حضوری آیا درصد شفاف سازی فروش

نیز افزایش خواهد یافت؟

شکل 8A – نمونه­ای از ارزیابی پیشنهاد قیمت API 610 صفحه 1 از 3

شکل 8A – نمونه­ای از ارزیابی پیشنهاد قیمت API 610 صفحه 2 از 3

شکل 8A – نمونه­ای از ارزیابی پیشنهاد قیمت API

 610 صفحه 3 از 3

سفارش خرید تجاری در لیست پیشنهاد قیمت پمپ

بعد از اینکه سفارش فنی برای

خرید کامل شد، سفارش خرید تجاری ممکن است کامل شود. علاوه بر گنجاندن آنالیز قیمت به لحاظ فنّی، این سفارش باید موارد زیر را پوشش دهد (اگر ممکن باشد):

1- لیست کردن حیطه اصلی پیشنهاد قیمت فروشنده برای تأمین تجهیزات و هزینه­های مربوطه

2 – لیست­کردن تجدیدنظرها درباره پیشنهاد قیمت­های اصلی فروشنده که برای تطابق با درخواست خریدار با هزینه­های مربوطه لازم است.

3- هزینه قطعات یدکی مورد نیاز

4- هزینه­های ارسال تجهیزات و اقلام

5- هزینه­های متفرقه مربوط به سندسازی،  بررسی و غیره

6- ارزیابی هزینه ادوات مصرفی

7- برنامه ارسال و تحویل توافق­شده

8- استثنائاتی که برای شرایط تجاری در نظر گرفته شده است

9- انواع شرایط مختلف پرداخت مالی

در این نقطه، سفارش خریدار می­تواند معمولاً بر اساس پایین ترین قیمت مزایده که از لحاظ فنی نیز قابل قبول باشد ارائه شود.

 

تصمیم نهایی برای خرید و صدور دستور خرید در لیست پیشنهاد قیمت پمپ

حال که پیشنهاد خرید تجاری کامل هست، آن را برای تصمیم­گیری جهت خرید ارسال می­کنیم. بعد از انتخاب، مهندس باید تصمیم بگیرد آیا بحث­های دیگری با فروشنده قبل از صدور سفارش خرید لازم است یا نه. برای تجهیزات پیچیده و هزینه­ بر و سفارش­های بزرگ، این بحث­های اضافی اغلب در جلسه­ای از قبل انجام می­گیرد.

در طول این جلسه، تجهیزاتی که به توافق نهایی رسیده­اند و الزامات تجاری تأیید می­شوند. مرور  نهایی انتظارات فنی­ای که از فروشندگان می­رود نیز در این مرحله باید تکمیل شود. همانند جلسه­ای که قبلاً ذکر شد، ثبت تمامی بحث­ها و توافقات صورت­گرفته بسیار مهم و حیاتی است. هر دو طرف باید یادداشت­های جلسه را بخوانند و آن را امضا کنند.

بعد از اینکه تمامی بحث­ها تکمیل شدند، آخرین مرحله خرید پمپ صادرکردن سفارش خرید است.

چون چرخه خرید می­تواند بسیار پیچیده باشد، موکداً پیشنهاد می­شود که سفارش خرید سندی قائم به ذات خود باشد. ممکن است مرجع قرار دادن الزامات شفاهی قبلی کافی باشد و یا نباشد. گزینه­های زیادی ممکن است بحث شده باشند و در طول فرایند بر آنها موافقت شده باشد. تمامی این توافقات حتی اگر به درستی در طول فرایند خرید مستند شوند باید در سفارش خرید گنجانده شوند. این سفارش باید شامل برگه اطلاعات تجدید نظر باشد و استثنائاتی که فروشنده بر آنها توافق کرده است را نیز شامل شود. تعیین الزامات را به عهده کسی که بعدآً به نوعی درگیر این سفارش خواهد شد محول نکنید.

اغلب چندین روز (یا هفته) طول می­کشد تا تمامی توافقات را در اسناد مختلفی که در درخواست موجودند بگنجانیم. به منظور اینکه فروشنده مجاز باشد تا جلوتر از سفارش رسمی خرید اقدام کند، می­توان نامه­ای توسط خریدار ارسال کرد که در آن سفارش خرید و درخواست­ها تأیید شده باشد تا فروشنده سریعآً کار را شروع کند.

جمع بندی چرخه خرید پمپ در لیست پیشنهاد قیمت پمپ

استاندارد API – 610 بعنوان سندی پایه برای مشخص ­نمودن پمپی که برای خرید فرضی در این فصل مطرح شد استفاده شد. ما در اینجا سرویس­ پمپینگ پیچیده­ای را مد نظر قرار دادیم و به همین دلیل مقدار زیادی اسناد برای توضیح الزامات خرید ضروری گردید.

اما از سوی دیگر ممکن است خریدار بخواهد مستقیماً یک پمپ استوانه­ای استاندارد را از کاتالوگ تأمین­کننده خریداری کند. در چنین موردی یک سفارش خرید تک صفحه­ای که در آن شماره مدل و سایر گزینه­­های موجود قید شده باشد به منظور کسب اطمینان از انتخاب پمپ مناسب برای این سرویس ساده کافی خواهد بود.

انتخاب و خرید پمپ­ها در عصر اطلاعات در لیست پیشنهاد قیمت پمپ

شرکت­های زیادی در حال بکارگیری فن­آوری­های نوظهور ارتباطاتی در طول فرایند انتخاب و خرید پمپ جهت افزایش قدرت رقابت­پذیری­شان هستند. برنامه­های کامپیوترمبنا اغلب برای کمک به تولید پروپوزال­ها برای پمپ­ها یا بررسی وضعیت اقلام همراه پمپ استفاده می­شوند. دپارتمان­های طراحی از سیستم­های CAD/CAM (ساخت و طراحی به کمک کامپیوتر) برای کوتاه­کردن چرخه طراحی و اجرای شبیه­سازی­های­شان با استفاده از روشهای المان محدود ساختاری بهره می­برند. با وجود این، استفاده از فن­آوری­ کامپیوتری به تنهایی مزیت اقتصادی محسوسی را تضمین نمی­کند.

معمولاً تغییرات سازمانی و فرایندی برای رسیدن به مزایای اتوماسیون کامپیوتری ضروری هستند. غالباً این بهبودهای فرایندی با تشکیل توافقات رسمی و غیررسمی بین استفاده­کنندگان از پمپ­ها، مالکین، پیمانکاران مهندسی، مهندسین معمار، تأمین­کنندگان پمپ و تأمین­کنندگان دیگر تجهیزات از حد یک شرکت منفرد فراتر می­رود. این روندها تأکید بیشتری بر وجه مشترک خریدار – تأمین­کننده در طول فرایند انتخاب دارند. از دیدگاه خریدار انتخاب بهینه تجهیزات پمپ اقتضائات هزینه­ای قابل­توجهی در طول عمر تجهیزات دربردارد. از دید سازنده، ترتیب­دادن پیشنهاد ترجیحی ادوات پمپینگ که مزیت رقابت­پذیری در طول ارزیابی خریدرا به همراه دارد بسیار حیاتی است.

عصر اطلاعات در حال تغییر تمام جنبه­های کسب ­وکارهای جاری از جمله سیستم­های پمپینگ از نظر شیوه طراحی، ارزیابی، تدارکات، ساخت، تعمیر و نگهداری آنها است. در این قسمت فرایند انتخاب و خرید پمپ­ها در محدودة شیوه ارتباط و تبادل اطلاعات حیاتی بین خریدار و تأمین­کننده مورد تجدید نظر قرار می­گیرد. سپس چهار فن­آوری اطلاعاتی نوظهوری که در بهبود کیفیّت و زمان چرخه خرید در فرایند کلّی خرید و انتخاب پمپ نقش دارد توضیح داده خواهد شد.

جریان اطلاعات بین خریدار و تأمین­ کننده در لیست پیشنهاد قیمت پمپ

بعد از این تصمیم که تجهیزات پمپینگ مورد نیاز است فرایند بررسی/پروپوزال با درنظرگرفتن شش مرحله اصلی که در این فصل مطرح شدند آغاز می­شود: (1) مهندسی سیستم پمپینگ (2) انتخاب نوع پمپ و درایور آن (3) تهیه برگه اطلاعات و الزامات پمپ (4) بررسی و درخواست (پروپوزال) (5) ارزیابی پیشنهاد قیمت­ها و مذاکره و (6) خرید پمپ و درایور انتخابی. کل فرایند شدیداً بر کسب اطلاعات تمرکز دارد و شامل اطلاعات تجاری و فنی می­باشد. سه مرحله اول فرایند (مراحل 1 تا 3) ماهیّتی فنی دارند و با تبادل طراحی سیستم، مشخصات فنی پمپ و جزئیات مربوط به عملکرد و ساخت پمپ در ارتباط است. سه مرحله آخر فرایند (4 تا 6) بر عناصر تجاری­تر خرید مانند هزینه­ تجهیزات، ارزیابی­های هزینه چرخة کاری، شرایط و محدودیت­ها و زمان تحویل تجهیزات متمرکز خواهد شد. این جریان اطلاعات فنی و تجاری با تبادل اطلاعات تحقیق – درخواست  که در شکل 9 ترسیم شده است در ارتباط است.

تبادل اطلاعات تحقیق – درخواست تنها محدود به تعامل خریدار – تأمین­کننده نیست. با هر فرصت تدارکاتی جدید، این مبادله اطلاعاتی بر هر طرف درگیر معامله در زنجیره تأمین تأثیر می­گذارد. مثال ساده­شده (در شکل 10) یک شرکت عملیاتی را درنظر بگیرید که به سه پیمانکار طراحی/مهندسی این فرصت را می­دهد تا برای توسعه یک واحد نیروگاهی شیمیایی پیشنهاد قیمت دهند. اگر هر کدام از این پیمانکاران سه بررسی برای سازندگان پمپ ارسال کنند تعداد 9 بررسی صادر می­شود. حال اگر هر سازنده سه بررسی به تأمین­کنندگان خردشان ارسال کنند، در مجموع 27 مورد بررسی برای این پروژه درنوبت می­مانند. در انتها تنها یک پیمانکار، یک تأمین­کننده و یک تأمین­کننده خرد عملاً سفارش­ها را برای تأمین تجهیزات پروژه تحویل می­گیرند. بنابراین، فقط 3 بررسی از 27 نماینده یعنی 11 درصد از کل درخواست­ها و پیشنهاد قیمت­ها کار «مفید» انجام می­دهند. هزینه­های مهندسی تنها زمانی بازآوری می­شوند که عملاً تجهیزاتی خریداری شود. هزینه  89 درصد دیگر شرکت­کنندگانی که سفارشی از مشتری دریافت نکرده­اند «هدر می­رود» و بعنوان هزینه­های سرباره فروش و مهندسی محسوب می­گردد. البته این مثال حداقل تعداد کل بررسی­های صادرشده را نشان می­دهد و احتمالاً تلاش «بی فایده» ای که صورت گرفته است بسیار بیشتر از این میزان محاسبه شده است.

شکل  -9:تبادل اطلاعات تأمین کننده-خریدار

شکل -9:جریان چند شرکتی اطلاعات

استراتژی­هایی برای بهبود فرایند انتخاب و خرید در لیست پیشنهاد قیمت پمپ

هم خریدار و هم سازنده در فرایند تحقیق/ درخواست تلاش می­کنند تا رقابت­پذیری­شان را با کاهش هزینه­ها از طریق افزایش بهره­وری­های فن­آوری­ محور اطلاعاتی افزایش دهند. حصول بهره­وری در درون سازمان یا شرکت کانون توجه بسیاری از برنامه­های مهندسی مجدد برای برخی شرکت­ها بوده است. ماهیتاً حصول بهره­وری محدود به تغییراتی است که در درون یک سازمان ایجاد می­شود و نمی­تواند بر اصلاحات و بهبودهایی که بین شرکت­های چندگانه انجام می­گیرد تأثیرگذار باشد. با وجود این، «پیامدهای چند­گانه» هزینه کلّی در شرکت­های چندگانه که قبلاً توضیح داده شد، هزینه چشمگیری می­باشد و فرصت کشف­نشده نسبی برای حصول بهره­وری درون سازمانی را می­نمایاند. برخی از این استراتژی­های مشترک بین خریدار و فروشنده به صورت زیر می­باشند:

 • تشکیل اتحادیه برای ساده و موثرتر کردن فرایند تحقیق / درخواست و جریان اطلاعات بین شرکت­ها
 • کاهش تعداد مشارکت­کنندگان در فرایند با مشخص­نمودن مجموعه موجحی از مشتریان و تامین­کنندگان
 • انتخاب پمپ در فرایند طراحی سیستم پمپینگ را با فراهم نمودن دسترسی خریدار به برنامه­های انتخابی کامپیوتری به مراحل اول انتقال دهید و به خریدار این امکان را بدهید تا طراحی فرایند را بهینه­سازی کند.
 • جریان اطلاعات بین شرکت­ها را ساختاردهی کنید تا ابهام را کاهش دهید و فرایند­های کاری مشترک را تسریع بخشید.

فن­آوری­های اطلاعاتی نوظهور و موجود پلاتفرمی فن­آورانه فراهم می­سازند که برای اجرای بسیاری از این استراتژی­ها ضروری است. بخش بعدی چهار فن­آوری اطلاعاتی را نشان می­دهد که خصوصاً در بهبود فعالیّت­های درون سازمانی در فرایند انتخاب و خرید تجهیزات پمپی مهم هستند.

استفاده از فن­اوری­ های اطلاعاتی نوظهور در لیست پیشنهاد قیمت پمپ

فن­اوری­های اطلاعاتی در کل مراحل طراحی، ساخت و تعمیر و نگهداری تجهیزات پمپینگ و سیستم­ها استفاده می­شوند. با توجه به فعالیّت ویژه انتخاب و خرید پمپ­ها، چهار فن­آوری اطلاعاتی مهم که نقش بسیار مهمّی ایفا می­کنند عبارتند از: (1) سیستم پمپ و برنامه­های انتخاب (2) سیستم­های قیمت­گذاری و آرایش پمپ  (3) تبادل اطلاعات الکترونیکی و (4) اینترنت