ایراند (airend)

ایراند ها و یا واحدهای هوا ساز به چند دسته تقسیم می شوند:

  • واحد های هوا ساز پیستونی
  • واحدهای هوا ساز اسکرو
  • واحدهای هواساز توربینی


همچنین بخوانید : آشنایی با قطعات جانبی کمپرسور


ایراند - 1


همچنین بخوانید : کمپرسور پیستونی مزایا و معایب


1- واحدهای هوا ساز پیستونی از نوع رفت و برگشتی می باشند، که در تایپ های مختلف وجود دارند. (L Type – W Type – V Type)

واحدهای هواساز پیستونی یا از نوع روغنی و یا از نوع بدون روغن (oil less and oil free) می باشند.

واحدهای هواساز پیستونی در دو طرح single acting و duble acting ساخته می شوند.

2- واحدهای هواساز اسکرو نسل دوم ایرندهای کمپرسور می باشند که نسبت به کمپرسورهای پیستونی دارای ظرفیت هوا دهی بالاتری در فشارهای متوسط می باشند. به طور کلی این نوع واحدهای هواساز دارای یک پوسته که داخل آن 2 عدد روتور نر و ماده در حال چرخش می باشند. ایراند اسکرو دارای دو مدل اویل ایجکت و اویل فری می باشند.


همچنین بخوانید :  افتر کولر (After Cooler) چیست ؟


همچنین بخوانید : کمپرسور اسکرو اویل اینجکت چیست ؟ ( کمپرسور های روغنی )


کمپرسورهای اسکرو اویل اینجکت دارای یک عدد واحدهواساز اسکرو می باشند، که حین پروسه فشرده سازی روغن به داخل واحد هواساز تزریق میگردد تا فرآیند خنک کاری و روان کاری برینگ ها انجام گردد. در مرحله بعد این روغن توسط فیلتر سپراتور جدا و به سیستم باز می گردد.


همچنین بخوانید : کمپرسور اویل فری چیست؟ ( بدون روغن )


کمپرسورهای اسکرو اویل فری دارای دو واحد هوا ساز فشار پایین (Low PRESSURE ) و (High PRESSURE) میباشند. که در این نوع  واحدهای هوا ساز روغن وارد پروسه ی فشرده سازی نمی گردد. و فقط در قسمت های برینگ ها گردش روغن وجود داشته تا عمل روانکاری و خنک کاری صورت پذیرد. روتور های واحد های هواساز اویل فری به صورت پیشرفته ای طراحی شده اند. که بتوانند در دماهای کاری بالا (حدود 200  سانتی گراد) کار کنند.

روتورهای واحد هواساز اسکرو اویل فری دارای پوششی از جنس تفلون می باشند تا تحمل حرارتی آنها افزایش یابد. این واحدهای هواساز دارای مکانیکال سیل های جهت آبندی می باشند.

3- واحدهای هواساز توربینی: این نوع واحدهای هواساز (airend) در دو طرح شعاعی (sentrifagel) و محوری (axial)  وجود دارند. دارای دور بالا و ظرفیت هوادهی بالا در فشار ثابت می باشند. جزء نسل سوم کمپرسورها بوده و به صورت دائم کار هستند. توربو کمپرسور ها
از نوع اویل فری می باشند. که در بین مراحل فشرده سازی سیستم خنک کاری وجود دارند.


پیشنهاد: چنانچه قصد خرید کمپرسور و لوازم جانبی آن را دارید . با انتخاب اطلس کاسپین، می‌توانید بهترین و باکیفیت‌ترین کمپرسور ها لوازم جانبی کمپرسور اطلس کوپکو و … را تهیه فرمایید. ، فروشگاه اینترنتی ما به آدرس : compressoryar.ir آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است.

همچنین اگر در هر یک از مراحل خرید، با مشکل مواجه شدید، می‌توانید با شماره های :

33357480 028

09122000264

09122000359

تماس بگیرید تا کارشناسان و متخصصان ما، به تمامی ابهامات و سوالات شما پاسخ دهند.