پلنت اکسیژن PSA

پلنت اکسیژن PSA

پلنت اکسیژن PSA

PSA-Oxygen-Generator-for-Fermentation

واحد تولید اکسیژن به روش( پی اس آ ) کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف جهت تولید اکسیژن در مقیاس صنعتی دارد. .یکی از مزایای منحصر به فرد این روش سازگاری این روش با محیط زیست است.یکی از کاربردهای این فرایند حذف گازهایی نظیر دی‌اکسید کربن از گازهای خروجی واحدهای صنعتی است.

:مراحل اصلی فرایند جداسازی جذبی به شرح ذیل است

1-فشرده‌سازی هوا و آماده‌سازی اولیه:هوای محیط به کمپرسورهای هوا انتقال یافته و فشار آن افزایش می‌یابد و پس از آن وارد خشک‌کننده‌های هوا و فیلترهای جداسازی مواد جامد می‌شود.

2-جذب گاز:هوا پس از طی مراحل آماده‌سازی اولیه وارد مخازن پر شده از زئولیت موسوم به (زد ام اس ) می‌شود.مولکول‌های اکسیژن از بستر زئولیتی عبور کرده و نیتروژن و دیگرهای گازهای همراه هوا جذب می‌شوند.عملیات جذب تا زمان تکمیل ظرفیت جذب زئولیت ادامه می‌یابد.

oxygen-generator

3-دفع گاز:عملیات احیای زئولیت با کاهش فشار گاز انجام می‌شود.کاهش فشار مخزن زئولیت منجر به دفع گازهای جذب شده به زئولیت می‌شود.پس از احیای زئولیت، عملیات جذب مطابق فرایند قبلی ادامه پیدا می‌کند.

4-ذخیره‌‌سازی اکسیژن:تولید پیوسته اکسیژن توسط واحد(پی اس آ ) مستلزم بهره‌گیری از دو مخزن جذب زئولیت است.استفاده از دو مخزن جذب این امکان را فراهم می‌کند که در حین عملیات احیا در یک مخزن، عملیات جذب در مخزن دیگر در حال انجام باشد.بدین منظور از مخزن ذخیره اکسیژن جهت ذخیره‌سازی اکسیژن تولیدی استفاده می‌شود. اکسیژن با خلوص 95 درصد و با فشار 5/4 بار در مخزن ذخیره اکسیژن ذخیره می‌شود.

مزایای کلیدی تولید اکسیژن به این روش عبارتند از:بازده بالای عملیات(هزینه‌های پایین عملیاتی)-سهولت در تولید پیوسته اکسیژن-ایمنی بالا در مقایسه با مخازن تحت فشار بالا-فشار خروجی بالا-عدم وابستگی نسبت به محصول واحد تولیدی-افت فشار کم

o2

برخی از کاربردهای این روش در تولید اکسیژن در صنایع مختلف به شرح ذیل می‌باشد:

پالایشگاه ها

صنایع شیشه سازی و لعاب

صنایع فولاد

مجتمع های پتروشیمی

صنایع کاغذسازی

کارخانه‌های سیمان

صنایع شیمیایی

تأمین آب آشامیدنی

تصفیه آب و فاضلاب

صنایع مرتبط با زیست فناوری

پلنت اکسیژن PSA ” پلنت اکسیژن PSA ” پلنت اکسیژن PSA “